Bitcoin vám utiekol a tak hľadáte príležitosti v menších kryptomenách? – Ako správne investovať do altcoinov

BitmarketsBitmarkets

Bodaj by som nakúpil Bitcoin na dvadsiatich dolároch. Túto vetu si hovorí každý, kto sa dlhšie zaoberá kryptom. Stroj času neexistuje. Chytiť iné príležitosti (altcoiny) v začiatkoch je však stále možné. Ako odhaliť zmysluplný projekt?

99 % altcoinov skončí v priepasti zabudnutia

Ak uvažujete o tom, že nakúpite tzv. altcoiny, tak si v prvom rade musíte dať obrovský pozor. Medzi altcoiny sa radí všetko, čo nie je Bitcoin a dá sa to považovať za kryptomenu. A ak sa ich chystáte nakúpiť, čaká vás veľmi ťažké rozhodovanie.

Nákup altov so sebou totiž nesie enormné riziko. Nikto totiž nevie, ktorý z nich uspeje. A nie je to len o skvelej technológii či tíme. Uspieť môže tiež ten, kto jednoducho príde skôr. Vzhľadom na to, že vlastne ani nie je jasné, ako ďaleko priestor kryptomien v skutočnosti je, tak „skôr” je relatívny pojem.

A to hovoríme o zmysluplných projektoch. Investor bez väčších skúseností totiž ani nemá šancu spoznať, čo je vlastne dobrý a čo zlý projekt. Tých zlých je priestor kryptomien úplne preplnený. Ak sa teda chystáte zviesť na novej vlne kryptomien, tu je niekoľko rád, ako to urobiť s minimálnym rizikom a v pohodovom tempe.

Neinvestuj to, čo nemôžeš…

Prvá rada je vždy rovnaká. Ak idete do ultra rizikového priestoru, tak jednoducho neradno investovať to, čo nemôžete stratiť. Ak to urobíte, riskujete tak veľmi, že rozhodnutie o investícii samo osebe je v podstate prehrou. Pri altcoinoch to platí trojnásobne.

Viac informácií: TOP 5 kryptomien, ktoré nesmú chýbať vo vašom portfóliu

Máte pripravené peniaze a chcete nakúpiť altcoiny. Potom by mal byť postup nasledovný. Ak veríte, že rozumiete priestoru kryptomien, tak pre vás ďalšie riadky neplatia. Ak si ale nie ste úplne istí, tak si dajte čas. Aj keby vám trochu ušiel vlak, nič sa nedeje. Stále je tak skoro, že sa nemusíte ponáhľať. O fascinujúcom priestore kryptomien je príjemné sa učiť a pozorný žiak tak nájde mnoho príležitostí. Rok budete stáť pri postrannej čiare? To vôbec nevadí. Je to lepšie než investovať do nezmyselných projektov na základe loga alebo toho, čo náhodný človek hovoril v bitcoinovej skupine.

Základné kroky

Takže ako začať? Primárne je treba pochopiť, čo sú to kryptomeny. Kde je ich sila a kde sú ich slabiny, ako napr. škálovanie či nedostatočná decentralizácia. Potom sa človek môže oprieť do vlastného výskumu. A ak na to nemá, je dôležité si nájsť niekoho, kto kryptomenám rozumie a stále dookola sa pýtať, prečo má daná kryptomena nejakú, ideálne trvalú hodnotu.

Riziká kryptomien: Svetoznámy ekonóm varuje: Kryptomeny sú horšie ako hazard!

Vysvetlím na príklade najbezpečnejšieho altcoinu. Ethereum je relatívne bezpečná príležitosť vďaka tomu, že je preukázateľne decentralizované, na prevádzke siete sa podieľa dostatok používateľov a hlavne je sieť pre svoje vlastnosti často využívaná. Od smart kontraktov po tvorbu ICOs až k tokenizácii majetkov. To všetko sa na ETH používa a tak je jasné, že sieť má hodnotu. Čoskoro čaká ETH prechod na verziu 2.0, na ktorej pracujú široké tímy špičkových špecialistov. Môže Ethereum zmiznúť? Určite áno! Je to pravdepodobné? V tomto momente nie.

Podľa čoho hľadať altcoiny?

Ak sa do hľadania a vyberania altcoinov pustíte, je dôležité mať na pamäti niekoľko vecí. Prvé pravidlo je, že chodiť all-in do akéhokoľvek projektu je prehra a vždy je nutné pamätať na obrovské riziko. Diverzifikácia je tak veľmi dôležitou súčasťou investovania do kryptomien. Na čo by sa mal lovec kryptopokladov zamerať?

  • Zmysluplná decentralizácia a bezpečnosť siete.
  • Má projekt nejaký účel a dáva tento účel zmysel?
  • Dokáže daný projekt vyriešiť reálne problémy?
  • Kto je konkurenciou projektu a nie je na tom konkurencia omnoho lepšie?
  • Je projekt aktívny? – Github pre programátorov, aktívne sociálne siete, veľkosť komunity, spolupráce s existujúcimi organizáciami
  • Kvalita tímu.

Čím nižšie v trhovej kapitalizácii budete pátrať, tým väčšie riziko váš čaká a tým ťažšie bude rozhodnúť, či je daný projekt zmysluplný alebo nie. Investície do altcoinov sú zložitou hrou, kde o víťazstve rozhoduje mnoho faktorov. Investor tak musí byť nielen dôsledný, ale zároveň má venovať dostatok času svojmu vlastnému prieskumu. Ak tento krok opomenie, tak sa stáva gamblerom.

Čo čítať ďalej:

BTC kopíruje svoje predošlé poklesy – Dôjde aj tentoraz k 170% nárastom?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

 

txbOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.