Utorok 25.mája sa nám na grafe Bitcoinu tvoril výrazný support na cenovej hladine 37 000 USD. Podľa indikátora, ktorý v minulosti veľmi presne predpovedal cenové dná BTC, by sa nám mohlo vytvoriť nové dno na úrovni 30 000 USD.
Indikátor naposledy ukázal svoju presnosť 1.novembra 2020, kedy predpovedal cenové dno na úrovni 13 771 USD. Cena BTC sa následne odrazila od tejto hladiny a zastavila sa až na hodnote 64 899 USD na Coinbase.
Definícia bullish indikátora
Indikátor s označením ”rolling basis” môžeme definovať ako relatívny rozdiel medzi cenou futures kontraktov a spotovým kurzom na ročnom time frame. Čiže v prípade, ak by sa cena BTC obchodovala s prémiou 2,5% za spotovú cenu na 3 mesačnom time frame, tak jeho ročný rolling basis vychádza na 10%.
Keď sa pozrieme na futures trhy, tak v podstate máme dve možnosti. V prípade, že je spotový kurz vyšší ako jeho cena kurzu na futures – ide o tzv. Backwardation. Naopak, keď je spotový kurz nižší ako cena na futures – ide o typickú vlastnosť finančných trhov. Nazýva sa to aj stav ”contango” (prémia).
Cena BTC na futures trhoch sa zvyčajne pohybuje medzi ”backwardom” a ”contangom”. Extrémne contango častokrát signalizuje vrchol bull marketu. Extrém v prípade contanga zase značí potencionálne dno pri bear markete.
Pre príklad sa môžeme pozrieť na situáciu z júna 2019, kedy trh s terminovanými kontraktmi BTC na burze OKEx zaznamenal nárast contanga and úroveň 3,5%. Cena Bitcoinu sa následne vyšplhala na 11 00 USD. Spotová cena BTC/USD neustále rástla až na hodnotu 14 000 USD. Po tomto bullrune Bitcoin vstúpil do niekoľko mesačného bear market. Tento stav vyústil v decembri 2019, kedy sa vytvorilo nové dno na úrovni 3100 USD.
Bitcoin Futures contango z júna 2019, zdroj: TradingView
Kryptomenový ekonóm zo spoločnosti Jarvis Labs, Ben Lilly urobil zaujímavé porovnanie dát. Na grafe ”BTC Futures Annualized Rolling 3 Month Basis” porovnal údaje so spotovými cenami Bitcoinu. Z jeho analýzy usúdil, že pokiaľ sa niektorí z údajov dostane pod 1%, druhý to považuje za signál pre dosiahnutie nového dna a začiatku bull marketu.
Zvislé čiary definujúce dni, kedy Bitcoinová “rolling basis” dosiahla 0%, zdroj: BitMex
Hovoriť o konci korekcie je zatiaľ riskantné
Na grafe ”Skew”, ktorý zdieľal Ben Lilly, môžeme vidieť, že ročná báza BTC futures sa prvýkrát od novembra 2020 dostala pod 1%.
Bitcoinová “rolling basis” klesla po májovom dumpe pod 1%, zdroj: Screw
Následne ekonóm Jarvis Labs dodal:
”Vyzerá to sľubne v prípade nájdenia nového dna. Ľudia si častokrát myslia, že sa kryptomeny blížia ku koncu. Avšak udeje sa presný opak a väčšina aktív sa odrazí od dna.”
Ben Lilly však upozorňuje, že je stále veľmi riskantné otváranie longov na futures s pákovým efektom. Podľa neho obratu na trhu nepomohol ani USD Coin (USDC), ktorý pred nedávnom vstúpil na trh so sumou 6 miliárd dolárov. Následne dodal:
”Aktuálne sa nachádzame na území nikoho.”
V čase písania článku sa Bitcoin nachádzal na cenovej úrovni 39 365 USD, čo je približne 39% pod historickým maximom.
Bitcoin po týždni prekonal $40 000 – V ceste mu však stojí silná rezistencia