- Bitcoin má podľa Stevea Hankeho „nulovú fundamentálnu hodnotu“.
- Kritici, ako Peter Schiff, prirovnávajú Bitcoin k investičnej rulete.
- Napriek rastu ceny upozorňujú ekonómovia na neudržateľnosť.
Bitcoin síce opäť láme rekordy a priťahuje pozornosť investorov, no nie všetci odborníci zdieľajú nadšenie z jeho rastu. Nedávno zaznela ostrá kritika známeho amerického ekonóma Stevea Hankeho, uviedla správa Bitcoin News. Ten tvrdí, že spoločnosti, ktoré vymieňajú produktívne investície za Bitcoin, hazardujú bez akéhokoľvek opodstatnenia.
Bitcoin pod paľbou ekonómov
Hanke, profesor aplikovanej ekonómie na univerzite Johns Hopkins, dlhodobo spochybňuje Bitcoin ako aktívum a považuje ho za „špekulatívne nič”. V najnovšom príspevku na platforme X uviedol, že bitcoinové a ethereové držby nemajú žiadny obchodný model, pretože Bitcoin nemá žiadnu fundamentálnu hodnotu.
Hankeho názor podporil aj ďalší kritik kryptomien, ekonóm a zástanca zlata Peter Schiff. Napísal, že podniky, ktoré sa prezentujú ako kryptomenové, len lákajú naivných investorov ochotných platiť prémiu za akcie firiem bez reálneho modelu. Hanke jeho stanovisko komentoval slovami: „Schiff má úplnú pravdu.”
.@PeterSchiff is spot on.
Companies swapping productive investments for Bitcoin ”treasuries” are playing ROULETTE.
Bitcoin and Ethereum treasuries have NO business model because $BTC has NO FUNDAMENTAL VALUE.https://t.co/nNWUBdub7c
— Steve Hanke (@steve_hanke) July 14, 2025
Steve Hanke vo svojich ďalších vyjadreniach označil úvery založené na kryptomenách za neudržateľné. Tvrdí, že „nakoniec nikto nebude ochotný požičiavať proti krypto kolaterálu”, a momentálne podľa neho existujú len naivní veritelia.
Hodnota predstavuje vnútornú alebo vnímanú užitočnosť aktíva, zatiaľ čo cena je suma, za ktorú sa aktívum aktuálne predáva. Cena môže kolísať vplyvom trhu, no nezobrazuje vždy skutočnú hodnotu.

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Čo je skutočná hodnota Bitcoinu?
Napriek tejto tvrdej kritike mnohí investori a spoločnosti tvrdia opak. Vnímajú digitálne aktíva ako nástroj ochrany pred infláciou, možnosť diverzifikácie a záruku suverénnej kontroly nad aktívami. Práve tieto aspekty motivujú firmy zavádzať bitcoinové stratégie, ktoré majú údajne posilniť ich dlhodobú finančnú stabilitu.

Bitcoin je už 6. najhodnotnejšie aktívum sveta. Zdroj: companiesmarketcap.com
Kritici neustále tvrdia, že Bitcoin nemá žiadnu skutočnú hodnotu, pretože nie je ničím krytý. Zároveň však sami používajú eurá a doláre, ktorých hodnota taktiež nie je ničím fyzickým podložená – opiera sa len o dôveru v štát a centrálne banky, keďže ide o zákonné platidlá.
Zabúdajú však, že Bitcoin funguje na rovnakom princípe dôvery, hoci nejde o oficiálne platidlo. Rozdiel je iba v decentralizácii. Dôvera sa v praxi prejavuje dopytom a ak bude stále viac ľudí a inštitúcií dôverovať Bitcoinu, jeho hodnota bude nevyhnutne rásť.
Ak sa viac zaujímate o Bitcoin, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: