Bitcoin môže už čoskoro prudko klesnúť. Spôsobí to táto udalosť

  • Bitcoin vždy v minulosti pred halvingom klesol aspoň o 30 %.
  • Po korekcii by mal halving spôsobiť exponenciálny rast kryptomien.
  • Halving zabezpečí ťažiarom vyššie zisky aj napriek zníženiu blokovej odmeny.
Analýzy Bitcoin môže pred halvingom klesnúť
Bitcoin môže pred halvingom klesnúť. Zdroj: shutterstock.com/Chidori_B/Hryshchyshen Serhii
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Očakávania investorov sú vysoké, keďže Bitcoin sa blíži do ďalšieho cyklu. Ďalší halving nastane už 18. apríla 2024 a mal by spôsobiť exponenciálny rast nie len Bitcoinu, ale všetkých kryptomien. Údaje z TradingView ale naznačujú, že cena najväčšej kryptomeny na svete môže vytvoriť silnú korekciu tesne pred touto udalosťou.

Bitcoin môže pred halvingom klesnúť

Na základe historických pohybov by cenový prepad pred halvingom nebol žiadnou novinkou. Dokonca môžeme povedať, že je to pravidlom. Na grafe nižšie vidíme, ako Bitcoin vždy počas tejto udalosti alebo tesne pred ňou klesol. Hovoríme o korekciách, ktoré dosahovali 30 až 60 %. Tá najsilnejšia ale bola spôsobená aj covid pandémiou. Nič to však nemení na rovnakom správaní trhu.

V súčasnosti sa Bitcoin nachádza v krátkodobom poklese a cena vytvorila korekciu 20 % bezprostredne po schválení spotového ETF. Opäť vidíme, ako pozitívna udalosť paradoxne spôsobila pokles ceny. Dôvodom je, že spotové ETF bolo len otázkou času a pri halvingu presne vieme, kedy táto udalosť nastane.

To znamená, že pri predvídateľných udalostiach investori nakupujú aktívum s časovým predstihom a zisky vyberajú až po tejto udalosti, alebo tesne pred ňou.

Korekcie pred halvingom

Korekcie pred halvingom. Zdroj: TradingView

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Dlhodobý efekt bude pozitívny

Aj keď halving môže paradoxne z krátkodobého hľadiska spôsobiť pokles ceny, z dlhodobého hľadiska bude mať presne opačný efekt. Pokles totiž zapríčinia špekulanti, ale nárast bude výsledkom zmeny elasticity ponuky mincí. Bloková odmena za vyťažený blok sa zníži o polovicu z hodnoty 6,25 BTC na 3,125 BTC.

Pokles odmeny znamená, že v súčasnosti bitcoinoví ťažiari vyberajú zisky s cieľom spätne investovať kapitál do nových ťažobných zariadení, pretože očakávajú, že kryptomeny budú po halvingu rásť. Toto je ale len dočasný efekt.

Z dlhodobého hľadiska halving zabezpečí rast kryptomien vďaka tomu, že do obehu sa dostane vo forme blokovej odmeny o polovicu menej mincí za rovnaký čas.

To znamená, že pri zachovaní dopytu pôjde zákonite cena nahor. Následne budú ťažiari dosahovať vyššie zisky z transakcií, pretože s cenou rastú aj poplatky. Preto sa ťažba oplatí aj napriek polovičnej odmene za vyťažený blok.

Mohlo by ťa zaujímať: JPMorgan: „Bitcoin čaká z tohto dôvodu masívny pokles ceny”

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.