- Bitcoin je známy svojou volatilitou.
- Preto ho mnohí zbožňujú, iní nenávidia.
- Súčasný pokles však neznamená, že rasty skončili.
Bitcoin, jedna z najväčších a najznámejších kryptomien, nedávno zaznamenal prudký pokles ceny pod hranicu 67 000 dolárov. Týmto spôsobom aspoň dočasne prerušil nádeje mnohých investorov na dosiahnutie nového historického maxima (ATH – All-Time High). Po tom, čo Bitcoin počas niekoľkých týždňov zaznamenal rast, tento pokles vyvolal obavy z možnej väčšej korekcie alebo stagnácie ceny. Pozrieme sa teda na túto situáciu bližšie, aby sme jej dostatočne porozumeli.
Prečo Bitcoin zaznamenal pokles
Jedným z hlavných dôvodov poklesu ceny Bitcoinu sú všeobecné trhové nálady a neistota, ktorá ovplyvňuje široké spektrum finančných aktív. Kryptotrhy, podobne ako tradičné finančné trhy, čelia neistote pre makroekonomické faktory vrátane rastúcej inflácie a očakávaní vyšších úrokových sadzieb. Zároveň stále prebieha diskusia o regulácii kryptomien, ktorá môže vyvolávať nervozitu medzi investormi, najmä tými s menšou toleranciou rizika.
Ďalším dôležitým faktorom je správanie veľkých inštitucionálnych investorov. Počas predchádzajúceho nárastu ceny Bitcoinu mnohé veľké spoločnosti a fondy vstúpili na trh, čo viedlo k zvýšenému dopytu. Aktuálny pokles môže naznačovať, že niektorí z týchto veľkých hráčov začínajú vyberať zisky, čím vyvíjajú tlak na cenu.
Napriek aktuálnemu poklesu zostáva medzi mnohými investormi optimizmus ohľadom dlhodobého potenciálu Bitcoinu. Podľa odborníkov, ak Bitcoin dokáže prekonať súčasné prekážky a stabilizovať sa, môže dosiahnuť nové historické maximá v priebehu niekoľkých mesiacov. Tento optimizmus je podporený aj narastajúcim záujmom o kryptomeny, inováciami v blockchain technológii a adopciou kryptomien medzi širšou verejnosťou aj inštitúciami.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Očakávania trhu a budúci vývoj
Je dôležité mať na pamäti, že volatilita je neoddeliteľnou súčasťou kryptomenového trhu. Aj keď sa Bitcoin v minulosti viackrát zotavil z veľkých korekcií, nič nie je zaručené a investori by mali byť pripravení na ďalšie možné výkyvy ceny.
Volatilita kryptomenového trhu vlastne znamená výrazné cenové výkyvy. Kryptomeny vrátane Bitcoinu často zažívajú prudké zmeny hodnoty v krátkom čase v dôsledku špekulácií, trhových nálad a regulačných správ. Pre investorov to prináša vysoké riziko, ale aj potenciálne vysoké výnosy.
Aktuálne situácia teda nie je koncom rastov. Aspoň tým koncom byť nemusí. Niektoré indikátory naznačujú ďalší rast, iné pokles. Takto to vyzerá aj s predikciami analytikov, sú rôzne. To je však v tejto chvíli pozitívne, pretože rôzne názory znamenajú, že trh sa môže otočiť oboma smermi.
Pre investorov, ktorí sa obávajú ďalších poklesov, môže byť vhodné prehodnotiť svoje pozície a urobiť potrebné úpravy v rámci portfólia. Diverzifikácia do menej volatilných aktív alebo stablecoinov môže byť jednou z možností na zníženie rizika. Investori musia sledovať trhové správy a prispôsobovať svoje stratégie na základe nových informácií.
Celkovo aktuálny pokles Bitcoinu môže byť pre niektorých investorov príležitosťou na nákup za nižšie ceny, zatiaľ čo iní môžu preferovať opatrnosť a vyčkávanie na ďalší vývoj situácie.