Bitcoin Cash a nebezpečenstvo 51% útoku

Novinky Bitcoin Cash a nebezpečenstvo 51% útoku
Bitcoin Cash a nebezpečenstvo 51% útoku, zdroj: shutterstock.com/Autor: DeVector
BitmarketsOkazio mobil

Ak ste už čítali Bitcoin White Paper alebo náš článok o blockchaine (ak nie, odporúčam prečítať aspoň jeden z nich), tak viete, že kryptomeny fungujú vďaka niečomu, čo sa volá proof-of-work. V podstate ide o spôsob, ako zaistiť, že nikto nepodvádza (napríklad neposiela viac mincí, ako má k dispozícii). 

(Ak viete, ako funguje blockchain, môžete nasledujúci blok textu preskočiť)

Rýchlokurz blockchainu

Banky používajú proof-of-authority, teda model, v ktorom správnosť transakcií kontroluje centrálna autorita (banka). Kryptomeny však fungujú ako decentralizovaná sieť, v ktorej má každý užívateľ možnosť hlasovať, ktorá transakcia je správna a ktorá nie. 1 hlas = vypočítanie zložitého kryptografického problému (hashu). Ak sa vám to podarí ako prvému, môžete vytvoriť nový blok transakcií a za odmenu dostanete nejaké mince (vo forme novo-vzniknutých coinov a poplatkov za transakcie, ktoré ste potvrdili).

Vyriešenie spomínaného problému však vyžaduje veľa výpočtového výkonu a ak to nestihnete včas a niekto iný vytvorí blok pred vami, môžete začať odznova. V podstate, ak chcete získať hlas (a odmenu s ním spojenú), musíte vykonať nejakú prácu (po anglicky work) a riešenie daného problému vám poslúži ako dôkaz (proof), že ste boli prvý.

Takže… Vypočítate kryptografický problém, vytvoríte nový blok, nahádžete doň transakcie a všetko pošlete do siete. Sieť následne transakcie v bloku skontroluje (každý uzol v sieti samostatne) a ak je všetko v poriadku, blok sa pripne na koniec reťaze (po anglicky chain).

Najdlhší chain (teda chain, za ktorým je najviac výpočtového výkonu a teda aj majorita uzlov siete) sa považuje za správny. Mimochodom, hľadanie riešenia kryptografického problému a vytváranie nových blokov je známe aj ako ťažba (mining).

Viac o blockchaine a forkoch si môžete prečítať v našom dvojdielnom seriáli.

Čo je 51% útok?

Predstavte si, že nejaký miner alebo skupina minerov, majú k dispozícii viac než polovicu výpočtového výkonu celej siete. Pri ťažbe coinov teda vyťažia najviac blokov. Čo ak sa títo zlí mineri rozhodnú, že chcú podvádzať? Kto ich zastaví? Veď, majú predsa väčšinu výpočtového výkonu, teda aj väčšinu hlasov a môžu vytvoriť najdlhší chain, v ktorom budú neplatné transakcie (napríklad svoje mince pošlú na dve rôzne adresy a oba prevody potvrdia).

Najdlhší chain sa považuje za správny a to je problém. 51% útok na Bitcoin blockchain je takmer nemožný. Ale čo taký Bitcoin Cash?

Damoklov meč visiaci nad Bcash blockchainom

Bcash blockchain sa pred šiestimi mesiacmi oddelil od Bitcoin blockchainu zmenou pravidiel, ktorá spôsobila, že väčšina siete Bcash bloky odmietla. Problém je však v tom, že obe kryptomeny na ťažbu využívajú rovnaký typ kryptografického algoritmu (SHA-256). Mineri tak môžu bez väčších ťažkostí prepínať medzi ťažbou Bitcoinu a Bitcoin Cashu. A tu je háčik.

Výkon Bitcoin siete je v súčasnosti približne 15,8 exahashov a výkon Bcash siete je iba 1,7 exahashov. Presné štatistiky nájdete na tejto stránke. Väčšinou sa obe siete pohybujú v pomere 90:10. Je verejne známe, že niektoré firmy (napríklad Bitmain) disponujú obrovským výpočtovým výkonom. Viete, prečo je tak náročné zohnať poriadny SHA-256 ASIC miner? Pretože výrobca si veľkú časť týchto zariadení necháva pre seba.

10% pokles v Bitcoin hashrate by si nikto nevšimol. Podobné fluktuácie sú v podstate bežné. Útočník by si za niekoľko hodín vytvoril dostatočný náskok a bum! Nový najdlhší Bcash chain je na svete.

Prečo by to niekto robil?

Väčšina ľudí (ktorí vedia, ako funguje blockchain) vníma kryptomeny ako niečo nemenné. Systém, ktorý  sa nedá hacknúť konvenčnými metódami. Avšak 51% útok na Bitcoin Cash možný určite je. Navyše, ani by nebol taký drahý. Iste, útočník príde o zisk z ťažby Bitcoinov (~200 000$ za hodinu). Ten si však bohate vynahradí double-spendingom.

Motiváciou k útoku sú, ako inak, peniaze. Benefity pre človeka, ktorý ovláda Bcash blockchain, sú nepopierateľné. Môžeme predpokladať, že by využil všetky dostupné prostriedky a vytrieskal by z tejto akcie čo najviac.

Presné odhady síce nie sú verejne dostupné, no zisk by určite niekoľkokrát prevýšil stratu. Navyše, podobný útok ani nie je nelegálny. Za kým by ste šli? Za políciou? A za ktorou? A kto by mal právo vyžadovať odškodné? Kryptomeny sú predsa decentralizované!

Medzi ďalšie výhody podobného podniku patrí, že útočník ide takpovediac na istotu. Môže si vybrať ideálny moment, keď je rozdiel medzi BTC a BCH hashratom najvyšší, predťažiť si dostatočné množstvo blokov a vo vhodnej chvíli vystúpiť z tieňa.

Prečo by ma to malo trápiť?

Tento typ útoku na Bcash je nie len že možný, profitabilný a s minimálnym rizikom, ale zároveň absolútne zničí dôveru verejnosti v kryptomeny. Ešte horšie by dopadli burzy. Ktoré? Nuž, v podstate všetky, ktoré momentálne dovoľujú obchodovať s Bcashom.

Po útoku by v podstate ostali nesolventné. Ľudia by na účtoch mali veľké množstvo neexistujúcich Bcash mincí. V najlepšom prípade by ich burzy označili za neexistujúce, v najhoršom prípade by proste zavreli brány, vyplatili svojím užívateľom to, čo im ostalo a bol by koniec.

Držať Bitcoin Cash na burze je proste šialenstvo. Pošlite si ich radšej do peňaženky, tam budú v bezpečí. 51% útok na Bcash je reálnou hrozbo.

Je čas na paniku?

Asi nie. Tieto poplašné správy sa internetom šíria už dobrých pár mesiacov. Buďte si však vedomí, že je tu nejaké (i keď možno iba malé) nebezpečenstvo. Ja osobne by som sa rozhodne nespoliehal na čestnosť veľkých čínskych mining-firiem.

Páčil sa vám tento článok? Dajte nám like na facebooku, prípadne ho zdieľajte na svojej nástenke. O tomto probléme by sa malo dozvedieť čo najväčšie množstvo ľudí.

Zároveň vás pozývame do diskusie o tomto probléme na našom fóre. Tu sme pre vás pripravili vlákno.

Flockers PCtxb