- Existuje obava, že inštitúcie budú skupovať všetok Bitcoin na trhu
- Stane sa tak kráľ kryptomien „nedostatkovým tovarom“?
Jednou z dôležitých otázok, ktoré sa spájajú s potenciálnym schválením spotového ETF na Bitcoin pre Spojené štáty americké, je to, či ho bude dostatok. Existuje totiž obava, že inštitúcie v honbe za podkladovým aktívom budú skupovať všetok Bitcoin na trhu.
Ďalším problémom z tohto pohľadu môže byť aj to, že podstatným spôsobom spoluvlastnia aj ťažiarske spoločnosti. Ostane teda Bitcoin aj pre retail?
Bitcoin ako podkladové aktívum
Úvaha je založená na tom, že keďže ide o schválenie spotového ETF, inštitúcie nutne musia vlastniť určité množstvo, aby pokryli predpokladaný dopyt. Jednoducho, ak chcú predávať produkt spotového ETF, musia Bitcoin reálne vlastniť. A ak ho vlastniť chcú, musia ho nejako získať.
JUST IN: CNBC reports spot #Bitcoin ETF likely to be approved Wednesday, potentially trading on Thursday or Friday 🚀 pic.twitter.com/oLDrb5MKpm
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) January 8, 2024
Niektorí analytici, ako napríklad kryptopodnikateľ Lark Davis, odhadujú prílev prostriedkov do Bitcoinu až 30 miliárd dolárov po schválení spotovej formy ETF v USA. V tomto prípade by teda emitenti ETF mohli nakupovať podstatnú časť existujúcich Bitcoinov z kryptobúrz, čo by spôsobilo rast ceny. Podľa Davisovej prognózy by to mohla byť až polovica z aktuálnej ponuky búrz.
Z toho plynie niekoľko skutočností. Na jednej strane ide o dostupnosť Bitcoinov na kryptomenových burzách, čo však tvorí len pomerne malú časť. Podstatnú časť kryptoaktív tvoria súkromné peňaženky, ale napríklad aj tzv. stratené Bitcoiny.
Vlastníkom veľkého množstva mincí je takisto Satoshi Nakamoto. Množstvo z týchto aktív je však dostupných len teoreticky. Existujú aj hodleri, ktorí nepredajú svoj Bitcoin za žiadnu cenu.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Ochrana trhu
Určitým problémom tejto úvahy je fakt, že získavanie Bitcoinu na trhoch znamená zvyšovanie jeho ceny. Ak bude táto snaha značná, prejaví sa to podstatne na jeho cene. Dá sa teda povedať, že čím viac budú inštitúcie tlačiť na získanie väčšieho množstva Bitcoinu, tým bude nedostupnejší. Jednak na základe konečného množstva, takisto však na základe rastúcej ceny.
#Bitcoin's above $46K today! 🔥 pic.twitter.com/qyTycO0taR
— CoinMarketCap (@CoinMarketCap) January 9, 2024
O uskutočniteľnosti získania takého veľkého objemu Bitcoinu sa však vedú diskusie. Generálna riaditeľka Valkyrie Leah Wald poukazuje na praktické výzvy monopolizácie Bitcoinu vzhľadom na jeho decentralizovanú povahu a veľkú pravdepodobnosť, že mnohí držitelia môžu odmietnuť predaj za akúkoľvek cenu, ako uvádzame vyššie.
Matt Hougan, CIO v Bitwise, ďalej podporuje tento názor a uvádza, že pokusy o skúpenie Bitcoinu na trhu by zvýšili jeho cenu, pretože neochotní predajcovia by požadovali ešte vyššie ceny. Tým síce motivuje súkromných držiteľov k predaju, na druhej strane jeho zvyšujúca sa cena znamená nižšiu dostupnosť pre inštitúcie. Zákon trhu teda samotný trh zároveň aj chráni.
Ako to dopadne
Pri podobných úvahách je potrebné sa sústrediť na to, čo už vieme. Priaznivci kryptomien si môžu byť istí, že prílev peňazí do tejto oblasti spôsobí podstatné zvýšenie cien a prinesie nové možnosti na adopciu po celom svete. Na druhej strane však aj určitú reguláciu daného odvetvia.
This caught my attn too, hadnt heard this but it would be on brand for BlackRock. They’ve lined up and injected big cash into new ETFs on first day of trading so it registers as volume/flows. *If* it’s true, $2b would blow away all first day/week volume/aum records for an ETF. https://t.co/vL3psVukcm
— Eric Balchunas (@EricBalchunas) January 5, 2024
Napriek obavám by zavedenie spotových Bitcoin ETF v USA mohlo znamenať významný míľnik pre Bitcoin a širší trh s kryptomenami. S veľkosťou kapitálových trhov v USA by injekcia kapitálu z týchto ETF mohla byť bezprecedentná v histórii kryptotrhu.
Analytik ETF z Bloombergu Eric Balchunas a ďalší odborníci predpovedajú značný prílev investícií, čím sa zmení prostredie investovania do kryptomien. Prostriedky však budú plynúť od investorov aj do ťažiarskych spoločností, z ktorých dokážu veľké inštitúcie Bitcoin získavať.
Mohlo by vás zaujať: Kedy začne rast kryptomien podobný roku 2021?