Bitcoin a kryptomeny – všetko čo potrebujete vedieť

  • Kryptomeny a Bitcoin sú najziskovejšie aktívum posledného desaťročia.
  • Prevedieme vás kompletným sprievodcom o tejto triede aktív.
  • Vysvetlíme si všetko od definície kryptomien až po ich zdanenie.
Titulky Kompletný sprievodca pre Bitcoin a kryptomeny
Kompletný sprievodca pre Bitcoin a kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/Who is Danny
Freedum fighters PCPepe Unchained mobil

Podvody a hacky

Keďže kryptomeny existujú na internete, je logické, že existuje riziko hackov. Kriminálnici sa snažia odcudziť peniaze cez kryptomenové transakcie kvôli nedostatočnému dohľadu a regulácii. Hackeri môžu zaútočiť pomocou phishingových útokov, malvérov, vírusov a podobne. Častými útokmi trpia najmä kryptomenové burzy, ktoré ale už dnes majú pokročilé mechanizmy a navyše ukladajú väčšinu svojich prostriedkov mimo dosah hackerských útokov.

Riziko hacknutia

Riziko hacknutia. Zdroj: shutterstock.com/TStudious

Druhou oblasťou, na ktorú by si mal dávať každý kryptomenový držiteľ pozor, sú podvody. Tie môžete efektívne eliminovať, ak si budete dávať dostatočný pozor. Medzi najčastejšie podvody zaraďujeme:

  • Deepfake celebrity: Pomocou umelej inteligencie dnes nie je vôbec ťažké vytvoriť podvodné video s tvárou známej osoby. Najčastejšie sa zneužíva tvár známych osôb z kryptomenového prostredia, ako napríklad Vitalik Buterin, Changpeng Zhao alebo Brian Armstrong.
  • Podvodné aplikácie a telefonáty: Na kryptomenovom trhu existuje množstvo falošných aplikácií, búrz alebo peňaženiek. Účelom týchto podvodov je, že odovzdáte svoje prihlasovacie údaje podvodníkom, ktorí vás následne okradnú. S tým je spojený aj phishing.
  • Ponziho schémy: Ponziho schéma je založená na vyplácaní ziskov z vkladov nových investorov. Ide o podvod, ktorý je fenoménom nie len na kryptomenovom trhu. Tieto schémy často sľubujú zaručený výnos, čo je nereálne.
  • Rozdávanie kryptomien:  Podvodníci tvrdia, že rozdávajú kryptomeny zadarmo, no nie je to úplne tak. Najprv im musíte zaslať kryptomeny vy, a až tak máte získať zázračným spôsobom obratom väčšiu sumu, než akú ste zaslali.
  • Pump and dump:  Pump and dump schémy znamenajú, že sa umelo navýši cena kryptomeny a hneď na to začne masívny výpredaj. Ide o podvod zameraný na manipuláciu s trhom.

Taktiež vám odporúčame prečítať si tento článok: Tri jednoduché kroky, ako odhaliť kryptomenové podvody

Best Wallet PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.