Bitcoin a kryptomeny – všetko čo potrebujete vedieť

  • Kryptomeny a Bitcoin sú najziskovejšie aktívum posledného desaťročia.
  • Prevedieme vás kompletným sprievodcom o tejto triede aktív.
  • Vysvetlíme si všetko od definície kryptomien až po ich zdanenie.
Titulky Kompletný sprievodca pre Bitcoin a kryptomeny
Kompletný sprievodca pre Bitcoin a kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/Who is Danny
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Hardvérové penaženky

Prvým typom kryptomenovej peňaženky je hardvérová. Ide o fyzické zariadenie, ktoré môžete pripojiť k počítaču. Je to najbezpečnejšia forma uchovávania kryptomien, aká existuje. Okrem kódu má každá hardvérová peňaženka aj dvanásť alebo viac slovné zabezpečenie (seed). Navyše, každý dôležitý úkon musíte fyzicky potvrdiť na hardvérovej peňaženke. Vďaka tomu nikto nedokáže odcudziť váš kapitál.

Prístupové kľúče

Hardvérová peňaženka slúži na uchovanie verejných a privátnych kľúčov. Verejný kľúč je odvodená kryptomenová adresa peňaženky a privátny kľúč je heslo potrebné za potvrdenie transakcie.

Ďalšou výhodou hardvérovej peňaženky je, že niektoré modely dokážu pracovať s viacerými blockchainmi súčasne. To umožňuje používateľovi spravovať mnoho rôznych typov mincí z viacerých búrz na jednom zariadení.

Priekopníkom v tejto oblasti je spoločnosť SatoshiLabs, ktorá poskytuje typ peňaženiek pod názvom Trezor. Ide o jedného z najväčších poskytovateľov hardvérových peňaženiek na svete. Trezor je vôbec prvý, kto uviedol tento produkt a hneď zožal obrovský úspech. Kompletnú recenziu najnovšieho Trezoru nájdete tu.

Najnovší model Safe 5

Najnovší model Safe 5. Zdroj: TrezorTIPTrezor je najbezpečnejší spôsob úschovy kryptomien. 

Softvérové peňaženky

Druhý typ peňaženky, kde môžete uchovávať kryptomeny, je softvérová. Ide o program alebo aplikáciu, ktorú si viete nainštalovať v počítači alebo do mobilu. Na základe toho ich rozdeľujeme na desktopové peňaženky a mobilné peňaženky. Známou desktopovou peňaženkou je napríklad Exodus a mobilnou napríklad Coinbase Wallet.

Existuje ešte tretí typ softvérovej peňaženky, ktorú môžeme nazvať webová. Tento druh peňaženky je priamo prepojený na internete a viete si ju predstaviť ako váš účet na kryptomenovej burze. Najznámejšou a zároveň najväčšou kryptomenovou burzou na svete je už dlhé roky Binance. Z tohto dôvodu odporúčame vytvárať si softvérovú peňaženku práve na tejto burze.

TIP Registrujte sa na najväčšej kryptomenovej burze Binance.

Binance a kryptomeny

Binance a kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/Primakov

Peňaženka Binance

Ak zvažujete vstup na kryptomenový trh, práve Binance je tou najideálnejšou voľbou. Kompletnú recenziu burzy si môžete prečítať tu.

Softvérové peňaženky sú ideálne na každodenné používanie a sú flexibilnejšie ako hardvérové peňaženky. Na druhej strane neposkytujú také zabezpečenie ako fyzické zariadenia.

txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Vlaky zadarmo pre seniorov majú svoje obmedzenia. Na toto si musíte dať pozor

2

Návod, ako legálne zarábať na Bitcoine bez platenia daní

3

Vlaky zastavia, nastúpia bagre. Na dôležitej trase sa chytá niekoľkodňová výluka

4

Komplexná analýza a predpovede ceny zlata na roky 2025 až 2030

5

Dôchodky budú nižšie. Slováci by sa na to mali pripraviť

PR články

Perfektné načasovanie investície? Mýtus, na ktorý netreba čakať

Marek Jendrál  | 7. marca 2025

V roku 2020 sa Bitcoin prepadol pod hranicu 5 000 eur, čo vyvolalo vlnu paniky a predikcie o jeho zániku. Zakladateľ Binance Changpeng Zhao (CZ) v tom čase uviedol, že sa teší na deň, keď médiá budú hlásiť, že Bitcoin padol zo 101 000 eur na 85 000 eur.

Kryptomeny a správne obchodovanie