- Kryptomeny a Bitcoin sú najziskovejšie aktívum posledného desaťročia.
- Prevedieme vás kompletným sprievodcom o tejto triede aktív.
- Vysvetlíme si všetko od definície kryptomien až po ich zdanenie.
Bezpečnosť
Jedna z najdôležitejších otázok na tému kryptomien je ich bezpečnosť. Tá je dosiahnutá pomocou viacerých metód vrátane decentralizácie a samotného blockchainu. Každý blok obsahuje skupinu transakcií a jej prepojený s predchádzajúcim blokom pomocou kryptografického hashu. Vďaka tomu sa vytvára reťazec (chain), s ktorým nemožno manipulovať.
Blockchain je doslova preložený reťazec blokov, ktoré idú za sebou. Je to technológia, ktorá je bezpečná, decentralizovaná a transparentná. Umožňuje presun aktív a údajov bez potreby tretej strany. Každý blok obsahuje súbor transakcií alebo údajov, hash predchádzajúceho bloku, vlastný hash a transakčné údaje. Každý blok je prepojený so svojím predchádzajúcim blokom cez hash predchádzajúceho bloku. Hash je niečo ako digitálny odtlačok, ktorý zabraňuje spätnej zmene údajov.
Každý používateľ Bitcoinu disponuje verejným kľúčom, ktorý slúži ako adresa, kam môžete poslať svoje mince. Existuje aj súkromný kľúč, ktorý je potrebný na autorizáciu transakcií. Vďaka súkromnému kľúču je oprávnený odosielať kryptomenu len vlastník.
V neposlednom rade poskytuje bezpečnosť aj decentralizácia. To znamená, že neexistuje žiadna centrálna autorita, vláda ani finančná inštitúcia, ktorá by mala moc nad bitcoinovou sieťou. Túto sieť si môžete predstaviť ako súbor tisícok uzlov po celom svete. Keďže sú decentralizované, tak zlyhanie jedného alebo viacerých uzlov nemá vplyv na to, či sieť zostáva funkčná.