Binance recenzia – obchodovanie, poplatky, futures, produkty

Binance logo
  • Binance je najväčšia kryptomenová spoločnosť na svete.
  • Návod a recenzia Binance vás prevedie všetkými produktami krok po kroku.
  • Burza Binance poskytuje všetky služby a produkty na jednom mieste.
Portfólio produktov
99%
Poplatky
98%
Zákaznícka podpora
90%
Dôveryhodnosť
97%
Obchodné rozhranie
99%
Založenie účtu
97%
Bezpečnosť
97%
Binance logo
96%
Registrovať sa

V tomto bode máte úspešne overený a zabezpečený účet a navyše viete, ako funguje systém poplatkov a ako vkladať na burzu prostriedky. Preto je čas ukázať si tú najdôležitejšiu časť burzy Binance. Ide o samotné obchodné rozhranie. Ukážeme si, ako sa v ňom orientovať, a aké všetky obchodné príkazy viete na burze využívať.

Obchodnú platformu si vysvetlíme na spotovom trhu, kde sa obchodujú kryptomeny za aktuálnu trhovú cenu. Je v podstate rovnaké ako na futures burze, ktorú si ukážeme v ďalšej kapitole. Do obchodného rozhrania na spotovej burze sa dostanete cez Obchodovanie -> Spot.

Spotové obchodovanie

Spotové obchodovanie. Zdroj: Binance

Na obrázku nižšie už môžete vidieť rozdelenie obchodného rozhrania na 7 základných sekcií, medzi ktoré patrí:

  1. Hlavička – nájdete tu základné informácie o vami zvolenom obchodnom páre. Rovnako je tu odkaz na návod pre spotové obchodovanie.
  2. Kniha objednávok – Naľavo od grafu je zobrazená kniha objednávok (order book). Tá reprezentuje zoznam pokynov, ktoré burza používa na zaznamenanie záujmu kupujúcich a predávajúcich.
  3. Graf – po tom, čo ste si zvolili danú kryptomenu, v tejto časti sa zobrazí graf s trhovou cenou, na ktorý vieme implementovať rôzne indikátory.
  4. Obchodné páry – V tejto sekcii si vyberáte obchodný pár, ktorý chcete obchodovať. Filtrovať viete podľa skratky kryptomeny, alebo priamo si vyberáte pár.
  5. Obchodné príkazy – zrejme najdôležitejšia časť celého rozhrania, keďže tu zadávate konkrétne obchodné príkazy. Binance ponúka hneď niekoľko možností objednávok, ktoré si vysvetlíme neskôr v tejto recenzii.
  6. Top skokani – stavy v zozname Top skokani odrážajú aktuálne cenové pohyby obchodných párov, čo používateľom umožňuje získať prehľad o ich trhových podmienkach. Podmienky, podľa ktorých sa zobrazujú páry v tejto sekcii, nájdete tu.
  7. História objednávok – v tejto sekcii sú informácie o aktuálne otvorených objednávkach a ich histórii. Rovnako si tu dokážete prezerať históriu obchodov alebo rušiť otvorené objednávky.
Obchodné rozhranie spotovej burzy

Obchodné rozhranie spotovej burzy. Zdroj: Binance

Skôr, než sa dostaneme ku zrealizovaniu konkrétneho obchodu, vysvetlíme si, aké základné príkazy viete používate na burze Binance. Je to obzvlášť dôležité, pretože od objednávok môže závisieť vaša úspešnosť pri investovaní. Burza ponúka hneď niekoľko príkazov:

  • Trh – najjednoduchší príkaz, ktorým zobchodujete kryptomenu za aktuálnu (spotovú) cenu.
  • Limit – sami zadáte, pri akej cene má dôjsť k obchodu.
  • Stop limit – zrealizuje sa limitný obchod za vami dopredu určenej podmienky.
  • Trailing stop – príkaz sa dynamicky hýbe s cenou podľa vami určenej vzdialenosti od trhovej ceny.
  • OCO – dva príkazy v jednej objednávke s horným a dolným limitom.
Príkazy

Príkazy. Zdroj: Binance

Teraz je na čase vysvetliť si, ako funguje každý z vyššie spomenutých obchodných príkazov. Aj keď všeobecne je definícia jednotlivých príkazov rovnaká, medzi obchodnými platformami môžu byť rôzne odlišnosti.

Odporúčanie

Ak ste začiatočník, vždy si vyskúšajte jednotlivé príkazy najprv s malou sumou, aby ste sami videli, ako fungujú. Niekedy totiž môžete zobchodovať aj to, čo nechcete, a obchodné platformy majú odlišné obchodné rozhranie.

 

Otvoriť účet

Trhový príkaz

Pri tomto type príkazu obchodujete s aktuálnou (spotovou) cenou. Výhodou je, že objednávka sa spracuje okamžite za najlepšiu dostupnú ponuku. Burza vám trhovú cenu vyplní sama a nezadávate ju vy. Jediné, čo urobíte, je, že napíšete množstvo, ktoré chcete obchodovať, resp. akú sumu chcete investovať.

Výhodou je, že viete obchodovať danú kryptomenu okamžite a nemusíte čakať na potvrdenie z druhej strany. Ak chcete nakupovať na spotovom trhu za okamžitú cenu, tak vaša objednávka sa hneď spáruje s najvýhodnejšou ponukou. S predajom to na druhej strane funguje úplne rovnako.

Príklad

  • Cena: aktuálna, vyplní ju automaticky burza.
  • Čiastka: nakupujeme BTC za 0,01 USDT resp. predávame 0,01 BTC.
Trhový príkaz

Trhový príkaz. Zdroj: Binance

Limitný príkaz

Ak si zvolíte možnosť limitného príkazu, tak máte k dispozícii nastavenie konkrétnej ceny, za ktorú plánujete určité množstvo kryptomeny predať alebo nakúpiť. Váš príkaz bude následne zaradený do knihy objednávok.

Vaša ponuka sa zverejní a ostáva už len počkať, kedy sa nájde druhá strana, ktorá bude s vašou ponukou súhlasiť a obchod sa realizuje. Limitný príkaz sa môže naplniť okamžite alebo nikdy. Všetko záleží na tom, či sa cena začne uberať smerom k vašej ponuke. Princípom tejto objednávky je, že nakupujeme, ak cena klesne na určitú hladinu a predávame, ak stúpne na určitú hladinu.

Príklad

  • Cena: Bitcoin stojí 67 000 USDT. Nakupujeme, ak cena klesne na 65 000 USDT a predávame, ak cena stúpne na 70 000 USDT.
  • Čiastka: nakupujeme aj predávame 0,01 BTC.
Limitný príkaz

Limitný príkaz. Zdroj: Binance

Príkaz stop limit

Pri klasickom limitnom príkaze bola logika jasná – nakupujeme za nižšiu cenu a predávame za vyššiu. Avšak, čo ak chcete nakupovať za vyššiu cenu, ak cena prekoná dôležitú rezistenciu, alebo predávať za nižšiu cenu, ak cena prekoná support? Práve pre takéto prípady nám poslúži stop limit príkaz.

Aj v tomto prípade vytvárame limitné objednávky, ale tie sa zrealizujú až v čase, keď cena kryptomeny prekročí dopredu zadanú hodnotu. Inak povedané, ide o bežnú limitnú objednávku, ktorá navyše obsahuje podmienku.

Príklad

  • Stop: ide o podmienku. Ak cena prekoná túto hodnotu, otvorí sa limitná objednávka.
  • Limit: na tejto cene sa limitná objednávka zrealizuje.
  • Čiastka: množstvo kryptomeny, ktorú nakupujeme, resp. predávame.

V našom príklade sa Bitcoin obchoduje za 67 000 USDT. Ak cena stúpne na 69 000 USDT, vytvorí sa limitná objednávka na nákup s cenou 69 500 USDT. Naopak, ak cena klesne na 65 000 USDT, vytvorí sa limitná objednávka na predaj s cenou 64 500 USDT. V prípade nákupu veríme, že cena prekonala dôležitú rezistenciu a bude pokračovať v raste. V prípade predaja veríme, že cena neudržala silný support a bude naďalej klesať.

Stop limit príkaz

Stop limit príkaz. Zdroj: Binance

Príkaz trailing stop

Príkaz trailing stop je v podstate klasický limitný príkaz, avšak spúšťacia cena príkazu trailing stop bude nasledovať vašu pozíciu, keď sa trh bude pohybovať priaznivo. Naopak, uzavrie pozíciu, ak sa trh bude pohybovať nepriaznivo. Vďaka tomu môžete zadať vopred nastavený príkaz v určitom percente od trhovej ceny.

Keď sa cena pohybuje priaznivo, príkaz uzamkne zisk tým, že umožní obchodu zostať otvorený a pokračovať v zisku, pokým sa cena pohybuje priaznivo. Keď sa obchod nepohybuje priaznivým smerom, pomôže vám minimalizovať straty a ochrániť zisky.

Príklad

  • Trailing delta: v oboch prípadoch sme zadali 1 %. Trailing delta (posuvná cena) je percento pohybu v opačnom smere, ktoré ste ochotní tolerovať. Hodnota trailing delta sa pohybuje od 0,1 % do 20 %.
  • Limit: cena, na ktorej sa zrealizuje limitná objednávka.
  • Čiastka: množstvo kryptomeny, ktorú nakupujeme, resp. predávame. V našom príklade je to 0,01 BTC.

Bitcoin stojí 67 000 USDT. Pri nákupe zadávame limitnú cenu 65 000 USDT a pri predaji 70 000 USDT. Pri nákupe posuvná cena klesá, ak klesá aj trhová cena, ale ak trhová cena rastie, posuvná cena sa zastaví. Pri predaji to funguje presne naopak. Oba príkazy zrealizujú limitnú objednávku s limitnou cenou v momente, keď trhová cena prekoná posuvnú cenu.

Trailing stop príkaz

Trailing stop príkaz. Zdroj: Binance

OCO príkaz

Vďaka OCO (One cancels other) môzete v jednom príkaze zadať limitnú a stop limit objednávku. Ak sa zrealizuje jedna z týchto objednávok, druhá sa automaticky zruší a OCO príkaz zanikne. Obidva príkazy musia byť buď na nákup alebo predaj.

Príklad

  • Cena: je cena vášho limitného príkazu.
  • Stop: je spúšťacia cena vášho príkazu stop limit.
  • Limit: je limitná cena príkazu stop limit.
  • Čiastka: je množstvo kryptomien, ktoré chcete kúpiť resp. predať.

Bitcoin stojí 67 000 USDT. Pri nákupe, keď Bitcoin dosiahne 65 000 USDT, limitný príkaz bude splnený. To znamená, že príkaz stop limit bude automaticky zrušený. Naopak, keď Bitcoin dosiahne 69 000 USDT, spustí sa príkaz stop-limit s cenou 70 000 USDT a limitný príkaz sa automaticky zruší.

Pri predaji, keď Bitcoin dosiahne 70 000 USDT, limitný príkaz bude splnený. To znamená, že príkaz stop limit bude automaticky zrušený. Naopak, keď Bitcoin dosiahne 65 000 USDT, spustí sa príkaz stop limit s cenou 64 000 USDT a limitný príkaz sa automaticky zruší. V oboch prípadoch obchodujeme množstvo 0,01 BTC.

OCO príkaz

OCO príkaz. Zdroj: Binance

Príklad na zadanie príkazu na Binance

Poďme si ukázať, ako v realite vyzerá zadávanie príkazu na Binance. Pre jednoduchosť zvolíme klasický nákupný limitný príkaz, aby sme videli aj otvorenú objednávku v sekcii obchodného rozhrania burzy.

Zadanie príkazu

  • Vstupné hodnoty

    Cena Bitcoinu v čase zadávania príkazu bola 64 500 USDT. My sme však zadali limitný nákup na cene 64 000 USDT. To znamená, že príkaz sa premení na otvorenú objednávku a nezrealizuje sa, kým cena neklesne na 64 000 USDT. Konkrétne nakupujeme za 9,60 USDT.

    Príklad na limitný nákup

    Príklad na limitný nákup. Zdroj: Binance

  • Otvorená objednávka

    Keďže naša nákupná cena v príkaze bola nižšie ako trhová cena, príkaz vidíme v dolnej sekcii pod otvorenými príkazmi. Viete si tu taktiež zrušiť túto objednávku, ak uznáte za vhodné.

    Otvorený príkaz

    Otvorený príkaz. Zdroj: Binance

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.