Binance prekonala historickú hranicu: Záujem investovať do kryptomien rastie

  • Binance dosiahla rekord 240 miliónov užívateľov.
  • V roku 2024 Bitcoin dosiahol 93 000 dolárov, čo Binance upevnilo jej trhovú dominanciu.
  • Binance čelí výzvam decentralizácie, no udržiava si globálne vedúce postavenie.
Novinky Burza Binance dosiahla ďalší míľnik
Burza Binance dosiahla ďalší míľnik. Zdroj: binance.com
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Binance, najväčšia svetová kryptomenová burza, dosiahla historický míľnik viac ako 240 miliónov registrovaných užívateľov, ku ktorému prispel tohtoročný rekordný kryptomenový vzostup. Tento mimoriadny nárast nepochybne upevnil pozíciu burzy Binance ako dominantného hráča na trhu, a to ako z hľadiska angažovanosti používateľov, tak aj z hľadiska likvidity.

Binance prekonala hranicu 240 miliónov uživateľov

Binance prekonala hranicu 240 miliónov uživateľov. Zdroj: binance.com

Hnacie sily stojace za rastom Binance

V období veľkého kryptomenového rozmachu v roku 2024 dosiahol Bitcoin historické maximum 93 000 USD a meme tokeny ako PEPE, NEIRO, ACT a PNUT zažili doslova explozívny vzostup. Spoločnosť Binance zohrala v tomto trhovom šialenstve kľúčovú úlohu, keďže slúžila ako centrálne stredisko pre kryptomenových obchodníkov. Jej platforma sa stala trhom na vysokoobjemové obchodovanie s pármi vrátane DOGE a PEPE.

Generálny riaditeľ Binance Richard Teng pre portál Cryptopolitan vyzdvihol predovšetkým pokračujúcu expanziu kryptoburzy, pričom poukázal hlavne na jej význam v rámci globálneho kryptoekosystému. Strategické rozhodnutie burzy listovať všeobecne známe meme tokeny bez akýchkoľvek náznakov vnútornej manipulácie si podľa neho získalo značnú pozornosť.

Vedúce postavenie Binance na trhu

Podiel Binance na trhu zostáva naďalej bezkonkurenčný a podľa portálu Messari.io táto kryptoburza ovláda viac ako 25,5 % celosvetových výmenných objemov. S viac ako 36 miliardami dolárov v bitcoinových vkladoch a celkovými zostatkami presahujúcimi 102 miliárd dolárov v reťazcoch Layer-1 a Layer-2 sa Binance nepochybne etablovala ako kľúčový hráč v kryptosvete. Pravidelné on-chainové reporty o rezervách Binance pritom zvyšujú celkovú transparentnosť platformy, čím si medzi používateľmi, pochopiteľne, získava obrovskú dôveru.

Čo sú Layer 1 a Layer 2?

Layer-1 je základná vrstva blockchainu, ako sú Bitcoin alebo Ethereum. Táto vrstva spravuje konsenzus, bezpečnosť a spracovanie transakcií, pričom funguje ako nezávislá a decentralizovaná sieť.

Layer-2 je nadstavbová vrstva vytvorená na Layer-1 blockchainoch. Slúži na zvýšenie rýchlosti a zníženie nákladov, napríklad prostredníctvom riešení ako Lightning Network (Bitcoin) alebo Optimistic Rollups (Ethereum).

Graf najväčších kryptobúrz na svete

Graf najväčších kryptobúrz na svete. Zdroj: moneyzine.com

Dosah burzy je skutočne celosvetový. Približne 35 % jej internetovej návštevnosti pochádza z Ázie a 42,8 % z Európy. Prispôsobivosť burzy Binance voči regionálnej legislatíve pritom zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní jej dominantného postavenia. Platforma napríklad nahradila Tether (USDT) na európskych trhoch USDC, čím zabezpečila súlad s prísnymi miestnymi normami. Spoločnosť Binance sa navyše v súčasnosti pripravuje na splnenie nadchádzajúcich predpisov EÚ, ktoré sa nás budú týkať už v roku 2025.

Binance má pritom aj svoju nezávislú pobočku BinanceUS, ktorá sa zameriava na americký trh. Globálna platforma Binance sa však medzitým presunula na Kajmanské ostrovy, vďaka čomu sa môže efektívne pohybovať v medzinárodnom regulačnom prostredí.

Návštevnosť webových stránok Binance podľa krajiny

Návštevnosť webových stránok Binance podľa krajiny. Zdroj: semrush.com

Výzvy v oblasti decentralizácie a rozvoja ekosystémov

Zatiaľ čo Binance vyniká ako centralizovaná burza (CEX), jej decentralizovaný ekosystém vrátane Binance Smart Chain (BSC) a PancakeSwap zaostáva za konkurenciou, ktorou je napríklad zmenáreň Uniswap.

Token BNB, napriek tomu, že je natívnym aktívom ekosystému Binance, má stále problém prekonať hranicu 600 USD, čo nepochybne svedčí o obmedzenom raste jeho decentralizovaných finančných iniciatív (DeFi), ako uvádza portál Cointelegraph.

Decentralizované projekty burzy zaznamenali po počiatočnom rozmachu hier web 3.0 a NFT úbytok používateľov. Mnohé projekty na BSC stratili svoju traktivitu, čím minimálne prispeli k celkovému zhodnoteniu Binance. Napriek tomu Binance naďalej investuje do blockchainových startupov, vzdelávacích iniciatív a stakingových modelov, čím sa snaží zabezpečiť širokospektrálnu ponuku pre svojich používateľov.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Svetlá budúcnosť s varovnou poznámkou

Úspech spoločnosti Binance ako retailového centra a platformy na finančné operácie poukazuje na pretrvávajúci význam centralizovaných búrz vo vyvíjajúcom sa kryptoprostredí. Jej vplyv presahuje hranice obchodovania, formuje trhové trendy a umožňuje určovanie cien nových tokenov a memecoinov.

Výzvy však stále pretrvávajú, najmä pri škálovaní jej decentralizovaného ekosystému a riešení regulačných tlakov na kľúčových trhoch, medzi ktoré patrí napríklad aj Európska únia. Keďže sa spoločnosť Binance pohybuje v tejto neľahkej situácii, jej súčasný záväzok k transparentnosti, inováciám a schopnosti prispôsobiť sa bude mať potenciálne zásadný význam na udržanie si jej vedúceho postavenia v kryptosektore.

Chcete vedieť, ako si kúpiť Bitcoin? Pozrite si aj nasledujúce video:

txbWallstreetpepe ICO mobil baner