Biedronka dostala astronomickú pokutu. Klamala zákazníkov

  • Súd potvrdil rozsudok o pokute vo výške 60 miliónov poľských zlotých.
  • Biedronka podľa zistení zavádzala svojich zákazníkov.
  • Nie je to prvýkrát, čo reťazec draho zaplatil za svoje nekalé praktiky.
Novinky Biedronka dostala pokutu v hodnote miliónov eur
Biedronka dostala pokutu v hodnote miliónov eur. Zdroj: shutterstock.com/Krzysztof Bubel/RomanR
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Jeronimo Martins, ktorý je majiteľom reťazca Biedronka, nepochodil so svojím odvolaním proti pokute, ktorú Biedronke udelil poľský Úrad pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľa. Rozhodnutie súdu je tak definitívne a Biedronka bude musieť zaplatiť mastnú pokutu za to, že zavádzala spotrebiteľov. Informoval o tom portál Wiadomoscihandlowe. Nie je to prvýkrát, čo poľská lienka draho zaplatila za svoje nekalé správanie na trhu.

Biedronka zavádzala zákazníkov pri označení pôvodu tovaru

Sieť Jeronimo Martins vlastní približne 3 400 supermarketov Biedronky v Poľsku. V apríli 2021 prezident Úradu pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľa Tomasz Chróstny uložil obchodnému reťazcu pokutu vo výške viac ako 60 miliónov poľských zlotých, čo je približne 14 miliónov eur.

Odvolanie Biedronke nevyšlo

Biedronka sa proti pokute odvolala, avšak teraz súd záväzne potvrdil rozhodnutie spred troch rokov.

Odvolací súd vo svojom rozsudku uviedol, že:

Úplné a spoľahlivé informácie o ponúkaných produktoch sú povinnosťou podnikateľa. Za klamlivé považujeme informácie o vlastnostiach produktu vrátane jeho pôvodu.

Poľská Obchodná inšpekcia pri kontrole v Biedronke odhalila nezrovnalosti pri označovaní potravín. Konkrétne sa týkali nesprávne uvedenej krajiny pôvodu ovocia a zeleniny. Podľa úradov takéto zavádzanie mohlo ovplyvniť nákupné správanie zákazníkov.

27,8 % supermarketov Biedronka malo nesprávne označené ovocie a zeleninu ako poľský produkt. Zákazníci, ktorí chceli nakupovať domáce potraviny, tak boli predajcom oklamaní. Kontrola zistila, že informácie na štítkoch tovarov sa líšili od údajov na veľkých skladových baleniach a aj od dodacích dokladov.

Inšpekcia preverila 263 supermarketov Biedronky a pochybenie zistila v 73 prípadoch.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

V roku 2023 si lienka pýtala vyššie ceny, ako boli uvedené na tovare

Poľskú lienku pokutoval Úrad pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľa aj v minulom roku. Biedronka podviedla zákazníkov tým, že pri pokladni si za nákup vypýtala za tovar vyššiu cenu, ako bola uvedená na výrobkoch.

Za túto neférovú praktiku dostal reťazec poriadne mastnú pokutu, a to až vo výške 115 miliónov zlotých, čo je približne 27 miliónov eur.

Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.