Bežné lieky vás môžu dostať na 25 rokov za mreže. Na toto dávajte pri cestovaní pozor

  • Cestovať s liekmi do niektorých krajín môže byť veľmi nebezpečné.
  • Odborník radí, na čo nezabúdať, pokiaľ sa nechcete dostať do problémov.
Off topic Bežné lieky vás môžu dostať na 25 rokov za mreže
Bežné lieky vás môžu dostať na 25 rokov za mreže. Zdroj: Shutterstock.com/1000 Words. PeopleImages.com - Yuri A
Freedum fighters PCBitmarkets

Tramadol, no aj kodeín či diazepam, sú na zozname zakázaných látok napríklad v Spojených arabských emirátoch. Pozor by si mali dať aj ženy, ktoré užívajú antikoncepciu.

V prípade Japonska treba dávať pozor na pseudoefedrín a v krajinách, ako je Singapur, Thajsko alebo Indonézia, môžu problémy narobiť lieky na ADHD. To platí však aj o liekoch na spanie, fentanyle, morfíne a kodeíne.

Lieky na alergie, ktoré obsahujú difenhydramín, môžu byť problémom v Zambii.

Lekárnik radí:

Nikdy neschovávajte lieky a nečakajte, kým vám ich niekto vyberie z batožiny. Tu sa oplatí byť transparentný a okamžite nahlásiť obsah batožiny spolu s potrebnými dokumentmi.

Ako baliť lieky?

Odborníci odporúčajú nosiť lieky v príručnej batožine, pretože letiská nemusia podpalubnú batožinu manipulovať s dostatočnou opatrnosťou. Lieky v sklenených obaloch sa môžu pri preprave rozbiť.

„Odporúčame zabaliť lieky, ktoré pravidelne užívate, do príručnej batožiny. Môže sa stať, že podpalubnú batožinu aerolinka stratí a doručí vám ju až po niekoľkých dňoch, čo vás môže nechať bez dôležitých liekov,” uvádza ŠÚKL na sociálnej sieti.

Ďalším odporúčaním je nosiť lieky v originálnych alebo označených obaloch. Pri niektorých druhoch liekov je tiež užitočné mať k dispozícii anglický preklad.

„Pre lieky na chronické ochorenia odporúčame mať so sebou lekársky predpis alebo lekársku správu, ktorá obsahuje aj dávkovanie lieku. Tieto dokumenty je vhodné preložiť do angličtiny,” dodali.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Crypto All Stars PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.