Bernie Madoff obral ľudí o 65 miliárd dolárov. Jeho premyslená stratégia sa mu stala osudnou

  • Bernard Madoff pochádzal z obyčajnej rodiny.
  • Už v mladosti koketoval so svetom financií.
  • Chtíč po peniazoch sa mu stal nakoniec osudným.
Off topic Bernie Madoff
Bernie Madoff. Zdroj: Reprofoto: YT/CNBC Television
BITmarkets BITmarkets

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Pod povrchom týchto legitímnych obchodných úspechov však ležali temné základy Madoffovej Ponziho schémy: Sľubujúc vysoké výnosy prostredníctvom toho, čo tvrdil, že je stratégia „split-strike conversion”, Madoff udržiaval len zdanie ziskovosti.

Čo je to split-strike conversion?

Split-strike conversion je investičná stratégia, ktorá sa zameriava na zníženie rizika pri investovaní do akcií. Zároveň sa snaží poskytnúť istú mieru ochrany proti strate a získať dodatočný príjem. Táto stratégia kombinuje nákup akcií so súčasným predajom call opcií a nákupom put opcií na tieto isté akcie.

Ako funguje split-strike conversion?

  1. Nákup akcií: Investor kúpi akcie, napríklad spoločnosti.
  2. Predaj call opcií: Súčasne investor predá call opcie, ktoré mu umožňujú získať príjem z predaja týchto opcií. Tým však obmedzí možný zisk, pretože ak cena akcií stúpne nad určitú úroveň, bude musieť akcie predať za nižšiu, dohodnutú cenu.
  3. Nákup put opcií: Investor kúpi put opcie, čo mu dá právo predať akcie za dohodnutú cenu, aj keby ich trhová cena výrazne klesla. Toto je spôsob, ako sa chrániť proti strate, keďže investor môže akcie predať za túto vyššiu, zaručenú cenu.

Príklad

Predstavme si, že investor vlastní akcie spoločnosti v hodnote 100 dolárov za kus:

  • Predá call opcie s cenou výkupu (strike price) 110 dolárov a získa za to prémium (platbu).
  • Kúpi put opcie s cenou výkupu 90 dolárov. Ak cena akcií klesne pod 90 dolárov, môže ich predať za 90 dolárov, čím minimalizuje svoje straty.

Bernie Madoff tvrdil, že túto stratégiu používa na dosiahnutie stabilných výnosov pre svojich klientov. V skutočnosti však len získaval peniaze od nových investorov na to, aby zaplatil starším investorom, čím vytváral ilúziu úspechu, kým jeho schéma nakoniec neskolabovala.

Zdanie úspešnej schémy podporovala aj Madoffova manipulácia s jeho sociálnymi sieťami a exkluzivitou, ktorú pestoval okolo svojich investičných príležitostí. Tým, že spočiatku odmietal potenciálnych klientov, vytvoril pocit nedostatku a zvýšil záujem o jeho investičné príležitosti, čím ich následne učinil atraktívnejšími.

Táto psychologická manipulácia bola kľúčovou súčasťou jeho stratégie, čo mu umožnilo udržiavať schému tak dlho, ako to bolo možné.

Škandalózne odhalenie

Koniec nastal koncom roku 2008, keď ekonomická kríza spôsobila nárast žiadostí o vyplatenie investícií od investorov. Madoffova schéma, ktorá bola silne závislá od neustáleho prísunu kapitálu, začala zlyhávať, keď nové investície nedokázali držať krok s požiadavkami na vyplatenie hotovosti.

Tento finančný tlak nakoniec doviedol Madoffa k tomu, aby sa priznal svojim synom, ktorí, šokovaní priznaním otca, ho odovzdali úradom. Jeho zatknutie 11. decembra 2008 znamenalo kolaps jednej z najväčších podvodných schém v histórii.

Verejnosť a médiá boli v šoku. Investori boli zničení, mnohí z nich dôverovali Madoffovi so svojimi životnými úsporami. Škandál vyvolal aj vážne prehodnotenie regulačných praktík a otázky, ako taký masívny podvod mohol zostať tak dlho bez odhalenia.

Čo sa dialo po zatknutí?

Po zatknutí bol Madoff obvinený z 11 federálnych zločinov, vrátane podvodov s cennými papiermi, podvodov s elektronickým prevodom a prania špinavých peňazí. V roku 2009 sa priznal a bol odsúdený na 150 rokov väzenia.

Odsúdenie viedlo k likvidácii jeho majetku, vrátane nehnuteľností a luxusných predmetov, ktoré boli vydražené na kompenzáciu obetí. Napriek týmto snahám sa mnohé z Madoffových obetí nikdy úplne nezotavili zo svojej straty.

Vo väzení mal viacero zdravotných problémov. V roku 2020 požiadali Madoffovi právnici o jeho predčasné prepustenie pre terminálne ochorenie obličiek, ale táto žiadosť bola zamietnutá. Madoff zomrel vo väzení 14. apríla 2021.

Snahy o náhradu škody

Pre kompenzáciu strát vznikol fond obetí Madoffa, ktorý k septembru 2021 rozdelil približne 3,762 miliardy dolárov obetiam podvodnej schémy.

Príbeh Bernieho Madoffa prenikol i do populárnej kultúry. Bol znázornený vo filmoch, dokumentoch či knihách, ktoré skúmajú nielen jeho Ponziho schému, ale aj jeho osobný život a širšie dôsledky jeho podvodu. V jednom filme si hlavnú úlohu, teda samotného Madoffa, zahral práve Robert De Niro.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.