Benzín nad zlato? Ceny stále rastú, Slováci si radšej chodia natankovať k susedom

  • Slováci tankujú najdrahšie spomedzi okolitých krajín.
  • V Rakúsku by si však museli za benzín i naftu ešte priplatiť.
  • Najviac sa oplatí ísť tankovať do Poľska a Českej republiky.
Ekonomika Pohonné látky u nás lacnejšie nebudú
Pohonné látky u nás lacnejšie nebudú. Zdroj: shutterstock.com/Irene Miller/OlegRi
Memex PC bannerKvakomat mobil

Ak pravidelne tankujete, určite vám neuniklo, že ceny pohonných hmôt na Slovensku neustále rastú, resp. stagnujú. Sú na tom okolité krajiny podobne? Oplatí sa ísť tankovať k našim susedom? Téme sa venoval portál Správy RTVS.

Smutným faktom je, že cena benzínu je v porovnaní so susednými krajinami najvyššia práve na Slovensku. Do tejto témy sa napokon zapojili aj analytici. Tí tvrdia, že chodiť tankovať za hranice do vzdialenosti niekoľkých desiatok kilometrov sa Slovákom skutočne oplatí.

Nepríjemnou správou pre slovenských motoristov je tiež predikcia, že pohonné látky u nás v blízkej budúcnosti lacnejšie ani nebudú, práve naopak. Vôbec totiž nie je vylúčené, že ich ceny v najbližších mesiacoch ešte porastú.

Ceny palív sa pritom odvíjajú od rôznych faktorov. O tom, či budú pohonné látky lacnejšie alebo drahšie, rozhoduje aj vývoj geopolitického napätia v okolí Červeného mora alebo situácia u našich východných susedov, kde momentálne prebieha vojna s Ruskom.

Benzín máme najdrahší z okolitých krajín

Benzín máme najdrahší z okolitých krajín. Zdroj: shutterstock.com/ThePowerPlant

Benzín máme z okolitých štátov najdrahší hlavne v dôsledku pomerne vysokých spotrebných daní, v podstate najvyšších v rámci regiónu. Spotrebná daň na benzín je jedna z najvyšších v bývalých krajinách východného bloku.

Súčasná cena ropy Brent je na úrovni 88 dolárov. Ceny ropy sa posúvajú na čoraz vyššie úrovne, aktuálne sa obchodujú na päťmesačných maximách.

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach začalo ešte pred veľkonočnými sviatkami. Vtedy sa zdvihli cenovky oboch najbežnejších palív, teda benzínu aj nafty, a to približne o 3 centy na liter.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ako to je v zahraničí?

V maďarskej obci Rajka, ktorá sa nachádza len niekoľko kilometrov od slovenských hraníc, je benzín aj nafta lacnejšia ako na Slovensku. Natankovaním v Rajke ušetríte približne 5 centov na liter.

Úplne opačná situácia pritom panuje v neďalekej rakúskej obci Kitsee. Tu by si museli slovenskí vodiči za benzín alebo naftu dokonca priplatiť, a to zhruba 3 ceny na liter.

Podľa analytikov sa však pohonné látky najviac oplatí tankovať v Českej republike alebo v Poľsku. Práve v Poľsku možno na benzíne aj na nafte ušetriť až 10 centov na liter.

Slováci sem chodia čerpať palivá predovšetkým pred víkendom alebo v sobotu. Tankovanie si často spoja aj s návštevou nejakého trhu, prípadne obchodného reťazca Biedronka, ktorý má čoskoro zavítať aj na Slovensko.

Chodíte tankovať do zahraničia?

Prečítajte si aj: Vodiči, pozor. Pokuta za tento prehrešok bude až trojnásobne vyššia

Okazio PCBest Wallet mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.