- Slovenské banky upozorňujú, že ich mimoriadne zdanenie môže ohroziť stabilitu celej ekonomiky.
- Rovnako to vníma aj Európska centrálna banka, ktorá pred takýmito krokmi varovala všetky štáty menovej únie.
Vláda plánuje na Slovensku doplniť príjmy štátneho rozpočtu zavedením novej dane, ktorá sa týka bankového sektora. Slovenská banková asociácia (SBA) však opakovane varuje, že negatívny dosah tohto kroku pocítia nielen banky, ale všetci obyvatelia Slovenska. Mimoriadne zdanenie bánk kritizuje aj Európska centrálna banka (ECB).
Banky sa obávajú o slovenskú ekonomiku
Plánovaný odvod v stovkách miliónoch eur od bankového sektora formou mimoriadneho zdanenia môže znamenať vážne nebezpečenstvo pre celú slovenskú ekonomiku.
Návrh zobrať stovky miliónov eur od bánk formou výrazného zdanenia môže ohroziť slovenskú ekonomiku, financovanie štátu, ako aj schopnosť poskytovať nové úvery občanom. Navrhovaná konsolidácia verejných financií sa totiž dotkne nás všetkých a negatívne ovplyvní ďalšiu budúcnosť bánk na Slovensku.
SBA poukazuje na to, že prekážky v podnikateľskom prostredí na Slovensku nezostanú bez povšimnutia zahraničných investorov, ktorí pôsobia v slovenských finančných domoch. Zahraničné materské banky odradí nová daň od ďalších investícií na našom trhu. Navyše budú aj zvažovať, či na Slovensku ponechajú aj tú súčasnú úroveň kapitálu.
Hrozí, že investori sa preorientujú na susedné krajiny, v ktorých sú podmienky pre ich činnosť priaznivejšie. Budúci rozvoj bankového sektora na Slovensku je výrazne ohrozený. Slováci to pocítia na útlme inovácií v bankovníctve, ktoré klientom uľahčujú využívanie všetkých finančných služieb.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Na hrozbu upozorňuje aj Európska centrálna banka
Neprimerané daňové zaťaženie bánk naruší stabilitu bankového sektora. Ziskovosť bánk pomáha finančným inštitúciám zvyšovať množstvo poskytnutých úverov. Keď im štát odoberie významnú časť kapitálu, dostupnosť úverov pre slovenské domácnosti aj podniky bude výrazne nižšia.
Nižší voľný kapitál bánk zvýši riziko narušenia stability bankového sektora. Je to zvlášť nebezpečné v časoch, ktoré sú poznačené bankrotmi veľkých finančných inštitúcií.
Európska centrálna banka taktiež vyjadrila svoje obavy ohľadom možných negatívnych dosahov špeciálnych bankových daní na finančnú stabilitu v eurozóne. Poukázala pri tom na dôležitý fakt. Nedostatočné kapitálové rezervy spôsobia, že banky nebudú dostatočne odolné voči prípadným ekonomickým šokom. Navyše to oslabí aj ich schopnosť poskytovať úvery.
Vláda SR plánuje zaťažiť bankový sektor na Slovensku novým odvodom v budúcom roku vo výške 30 %. Vďaka tomu efektívna daňová sadzba bánk po započítaní dane z príjmu dosiahne v roku 2024 až 45 %. Banky na Slovensku budú patriť medzi najviac zaťažené bankové sektory v Európe. Ziskovosť slovenských bánk je najnižšia v regióne strednej a východnej Európy a patrí medzi najnižšie v rámci krajín EÚ.
Nepriaznivý ekonomický vývoj na Slovensku už negatívne ohodnotila aj svetová ratingová agentúra Fitch Ratings, ktorá nám len pred niekoľkými dňami znížila hodnotenie na najnižšiu úroveň za posledných 20 rokov, na známku A-.
Prečítajte si aj: Zlé správy: Ekonomika eurozóny upadá do recesie