Banky lákajú detských klientov. Kedy je vhodné založiť dieťaťu vlastný účet?

  • Vlastný bankový účet rozvíja finančnú gramotnosť detí.
  • Jedna zo slovenských bánk ho ponúka dokonca aj s vreckovým.
Novinky Detský účet rozvíja finančnú gramotnosť
Detský účet rozvíja finančnú gramotnosť. Zdroj: shutterstock.com/atsurkan/Tupungato
BITmarkets BITmarkets

Výchova a vzdelávanie detí sú pre väčšinu rodín najdôležitejšie priority. Rodičia môžu významne prispieť k rozvoju finančnej gramotnosti svojich ratolestí tým, že im založia bankový účet. Hoci neexistuje univerzálny návod, kedy presne by to mali urobiť, sú mnohé situácie, ktoré k prvému bankovému účtu motivujú.

Založenie účtu pri narodení dieťaťa

Jedným z dôvodov, prečo založiť účet už pri narodení, je možnosť využívať ho ako modernú verziu prasiatka na sporenie. Takto môžu rodičia pravidelne odkladať peniaze, ktoré dieťa dostáva napríklad na narodeniny či Vianoce a šetriť ich na neskôr v banke.

Podielové fondy

Na dlhodobé sporenie, napríklad na vzdelanie alebo bývanie, je vhodnejšie investovanie napríklad do podielových fondov, ktoré prinesie vyššie zhodnotenie ako bežný účet​.

 

Prvý účet pri nástupe do školy

Prvý bankový účet rodičia zvažujú aj pri deťoch, ktoré nastupujú do školy. Šesťročné deti sa už učia čítať a počítať, a tak získavajú prvé zručnosti pre prácu s financiami. S vlastnou platobnou kartou môžu samostatne nakupovať, pochopiť hodnotu peňazí a naučiť sa hospodáriť s elektronickými peniazmi.

Tatra banka uvádza, že často sa stretáva s otázkou, či nestačí deti naučiť hospodáriť s hotovosťou.

Späť
Strana 1/2Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: Tatra bankaTAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.