Banky čelia rovnakej kríze, ako počas roku 2008

  • Finančná kríza z roku 2008 sa údajne môže čoskoro zopakovať.
  • Len 4 skrachované finančné inštitúcie z roku 2023 mali viac aktív, ako všetky skrachované inštitúcie počas krízy v roku 2008.
  • Hrozí, že banková kríza sa môže preklopiť aj na úverový trh.
Ekonomika Hrozí banková kríza ako v roku 2008
Hrozí banková kríza ako v roku 2008. Zdroj: shutterstock.com/voronaman/Barbara Froehlich/Sidenko Tatiana
BitmarketsBitmarkets

Realitný trh v USA počas roku 2008 spustil globálnu finančnú krízu, ktorá sa rozšírila aj do Európy. Niektoré banky skrachovali, zatiaľ čo iné prežili vďaka vládnej pomoci. Finančný expert Otavio Costa poukázal na to, že v súčasnosti finančný trh signalizuje podobné správanie, uvádza Finbold.

Skrachované banky zlomili v minulom roku rekord

Zaujímavým faktom je, že v roku 2023 len 4 skrachované finančné inštitúcie mali viac aktív, ako všetky skrachované inštitúcie počas globálnej finančnej krízy v roku 2008, kedy ich bolo až 150. V príspevku nižšie môžeme vidieť, že aj počet skrachovaných inštitúcií v minulom roku prekonal rok 2008.

Expert vysvetlil, že pri podobných udalostiach jeden problém spúšťa ďalší a vytvára sa reťazový efekt. A údajne sme na počiatku tejto fázy. Tým sa vytvára tlak na pokles predaja a vznikajú obavy z krachu trhu. Niektoré banky to už pociťujú, čelia veľkým stratám a sú nútené prepúšťať. Napríklad Deutsche Bank zrušila až 3 500 pozícií a Citigroup prepustilo tisíce zamestnancov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Bude sa opakovať rok 2008?

Po páde Silicon Valley Bank (SVB), Silvergate Bank, Signature Bank a First Republic Bank majú údajne nasledovať aj ďalšie spoločnosti. Pred týmto scenárom varoval aj Robert Kiyosaki. Dokonca mnoho ekonómov verí, že banky sú teraz v horšom stave a sú zraniteľnejšie voči trhu s nehnuteľnosťami ako boli počas poslednej finančnej krízy.

Výsledkom týchto udalostí je, že banky masovo strácajú rating. Moody’s znížila úverový rating mnohých malých a stredne veľkých amerických bánk a navyše negatívne ohodnotila viacerých veľkých hráčov z Wall Street ešte v minulom roku. Tieto udalosti vážne zvýrazňujú obavy o stabilitu amerického bankového sektora.

Na rozdiel od USA je situácia v Európe značne odlišná. Európske banky sú zdravé a nevykazujú známky bankrotu. Úrokové zaťaženie je však aj u nás stále vyššie, keďže sadzba dosiahla už 4,5 %. Stav bankovníctva je ale najhorší od krízy v roku 2008 a nepriaznivý stav z USA sa môže kedykoľvek prejaviť aj u nás.

Po krachoch bánk z roku 2008 a 2023 bankové subjekty v USA pristupujú k požičiavaniu peňazí na úvery so stále väčším rešpektom. Znižujú poskytovanie úverov, čím priamo zasahujú do hospodárskej aktivity mnohých firiem, ktoré úverové peniaze nutne potrebujú. Z tohto dôvodu sa banková kríza môže preklopiť aj na úverový trh.

Mohlo by ťa zaujímať: Zisky slovenských bánk prekvapili. Ich stabilitu ohrozuje bankový odvod

Memex PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.