Bankroty devastujú Slovensko: Krachujú firmy, rodiny aj seniori

  • Bankroty valcujú Slovensko nebývalou silou.
  • Na finančné dno padá rekordných 879 rodín mesačne.
  • Prvýkrát v histórii skrachovala aj celá päťčlenná rodina.
Ekonomika Bankroty na Slovensku lámu rekordy
Bankroty na Slovensku lámu rekordy. Zdroj: shutterstock.com/OSTILL is Franck Camhi/ModernNomads
Coinfactory PC banertxb

Bankroty zasahujú Slovensko ako neúprosná vlna. Ničia podniky, rozbíjajú rodiny a oberajú o dôstojnosť seniorov. Červené čísla, dlhy a finančné krachy sa prehnali aprílom 2025 ako ničivá búrka.

Za každou štatistikou sa skrýva osobný príbeh úpadku, sklamania a zúfalstva. Kto všetko padá do siete bankrotov? A prečo tento rok láme jeden rekord za druhým? Odhaľme šokujúce fakty, ktoré ukazujú, že nikto nie je v bezpečí pred finančnou katastrofou.

Bankroty: podniky na Slovensku krachujú

Až 25 slovenských firiem v jedinom mesiaci vyhlásilo bankrot. Šokujúce čísla odhalila spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau vo svojej aprílovej analýze. Oproti minulému roku stúpol počet firemných krachov o alarmujúcich 13,6 %.

Zatiaľ čo v marci 2025 padlo 26 firiem, apríl priniesol nový fenomén – tri spoločnosti sa pokúsili zachrániť reštrukturalizáciou, čo je nárast z nulovej hodnoty predchádzajúcich mesiacov.

Drvivá väčšina padajúcich firiem – neuveriteľných 96 % – sú eseročky. Najhoršie postihnuté sektory slovenskej ekonomiky odhaľujú, kde najviac pália problémy:

  • Obchod a oprava vozidiel (6 krachov) – nakupujeme menej a šetríme aj na opravách?
  • Priemyselná výroba (5 krachov) – slovenské fabriky nevydržali konkurenčný tlak?
  • Administratívne služby (5 krachov) – úradujeme lacnejšie, digitálnejšie, bez sprostredkovateľov?

Mapa bankrotov ukazuje jasného „lídra” – Bratislavský kraj s 11 krachmi, ďaleko za ním nasleduje Košický kraj so 4 bankrotmi. Zaujímavý kontrast tvorí Nitriansky a Žilinský kraj, kde v apríli neskončila žiadna firma.

Bankrot pochoval ďalšie dve slovenské firmy

Bankrot pochoval ďalšie dve slovenské firmy. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/NYgraphic

Keď padá titan: Príbeh bankrotu, ktorý vydesil tisíce ľudí

Predstavte si, že sa jedného dňa zobudíte a výťah vo vašom paneláku nefunguje. Kto ho opraví? Nikto! Presne tento scenár vystrašil tisíce Slovákov po bankrote firmy VÝŤAHY ZEVA, ktorá sa viac ako 30 rokov starala o výťahy v bytovkách, hoteloch, školách aj úradoch.

Firma, ktorá ešte v roku 2023 zarábala slušné 3 milióny eur ročne, sa prepadla o rok neskôr na 1,6 milióna a nakoniec skončila v náručí konkurzného správcu.

Drama slovenského biznisu sa neskončila len pri výťahoch. Ďalšia kapitola bolestivých krachov sa písala na východe krajiny, kde skolabovali spoločnosti Bukóza Progres a BUKÓZA INVEST.

Išlo o predvídateľný domino efekt po januárovom bankrote ich materskej firmy – vranovskej celulózky BUKOCEL. Firma, ktorá ešte v roku 2023 vykazovala tržby takmer 13 miliónov eur, je dnes len smutnou spomienkou.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/3Ďalej
txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.