Ešte pred pár rokmi sme žili v ére nízkych úrokových sadzieb. To motivovalo masy ľudí k nadobudnutiu vlastného domu či bytu. Nízke úrokové sadzby na hypotéky, ktoré sa pohybovali okolo 3 %, boli takmer štandardom. Veľké množstvo domácností využilo túto príležitosť na kúpu nehnuteľnosti a splácanie hypoték bolo relatívne cenovo dostupné. No v súčasnosti na masívne zadlženie domácnosti z čias nízkych úrokových sadzieb tvrdo dopláca bankový sektor.
Doba sa zmenila. Súčasné úrokové sadzby na hypotéky sa pohybujú nad sedem percent. Vysoká inflácia prinútila centrálne banky sprísniť svoju menovú politiku a úrokové sadzby počas posledného roka prudko vzrástli.
To znamená, že tí, ktorí majú staršie hypotéky so sadzbami okolo 3 %, majú extrémnu výhodu, pretože stále platia nižšie úroky. No práve to je pre bankový sektor obrovský problém.
Bankový sektor opäť ohrozujú hypotéky
„Banky sú teraz v horšom stave a sú zraniteľnejšie voči trhu s nehnuteľnosťami ako boli v roku 2007, keď sa všetko zrútilo a mali sme finančnú krízu”, uviedol známy ekonóm Peter Schiff vo svojom nedávnom podcaste.
Prečo? Banky požičiavali peniaze svojim klientom za veľmi nízke úroky. V súčasnosti ale tie isté banky musia platiť oveľa viac za peniaze, ktoré si požičiavajú, aby mali dostatok prostriedkov na ďalšie pôžičky pre ich nových klientov. To znamená, že banky strácajú peniaze na každej jednej nesplatenej hypotéke a to aj napriek tomu, že ľudia svoje hypotéky naďalej splácajú.
V roku 2007 sa bankový sektor zrútil kvôli neplatičom. Klienti, ktorí prestali splácať svoje úvery potopili banky. V súčasnosti je problém úplne iný. Netýka sa len hŕstky neplatičov. Problémom sú hypotéky, ktoré klienti splácajú, no napriek tomu pre banku znamenajú stratu. Množstvo takýchto hypoték je omnoho väčšie ako objem nesplácaných úverov. Bankové riziko je tak extrémne.
Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!
Vklady v bankách sú taktiež ohrozené
Ďalším problémom, ktorý v súčasnosti ohrozuje bankový sektor, sú vklady klientov. Rast úrokových sadzieb spôsobil to, že pre investorov je omnoho výhodnejšie svoje vklady z bánk presunúť do iných investičných aktív, kde získajú vyšší úrok ako ponúkajú banky na terminovaných vkladoch.
Banky nemajú dostatočné rezervy na to, aby v prípade požiadavky viacerých klientov, dokázali vyplatiť všetky ich vklady. Ak by došlo k masívnejšiemu odlivu klientov z bánk, celý bankový sektor môže byť v mimoriadne ťažkej situácií.
Keď si to zhrnieme, banky dostávajú menej peňazí od svojich dlžníkov ako musia oni platiť svojim veriteľom. Tento obchodný model je extrémne rizikový pretože jeho výsledkom je jedine strata. Dôležité je poznamenať, že táto situácia neohrozuje len niektoré banky, ale celý bankový sektor a dokonca aj tých najväčších hráčov. O nich sa hovorí, že sú príliš veľkí na to, aby padli.
Keď tieto problémy prerastú do vážnych ťažkostí v bankovom sektore, jediným možným riešením bude pomoc centrálnej banky vo forme kvantitatívneho uvoľňovania. To ale opäť spustí rast inflácie proti ktorej centrálne banky bojujú už druhý rok.
Prečítajte si aj: Výsledky inflácie v USA šokovali trhy. Takýto skok nikto nečakal