Americká banka Citigroup súhlasila so zaplatením 25,9 milióna dolárov (24,27 milióna eur) za urovnanie sporu s Úradom pre finančnú ochranu spotrebiteľov (CFPB). Citigroup čelila obvineniu, že úmyselne diskriminovala žiadateľov o kreditné karty, ktorých banka identifikovala ako Američanov arménskeho pôvodu. TASR o tom informuje na základe správ AP a Reuters.
Podľa regulačného úradu zamestnanci Citigroup boli vyškolení, aby sa vyhli schvaľovaniu žiadostí o kreditné karty pri priezviskách končiacich na yan alebo ian, čo je najbežnejšia prípona arménskych priezvisk. Mnoho obetí bolo z Glendale v Kalifornii, ktoré je niekedy prezývané aj Malé Arménsko a je domovom asi 15 % arménskej populácie v USA.
Citigroup, ktorá má softvér na kontrolu kartových aplikácií z hľadiska podvodu, bola obvinená z uplatňovania prísnejších kritérií pri hodnotení žiadostí obetí, vrátane vyžadovania dodatočných informácií alebo úplného zamietnutia žiadostí.
CFPB uviedol tiež, že zamestnanci banky klamali žiadateľov tým, že im poskytli falošné dôvody odmietnutia a boli poučení, aby o diskriminácii nehovorili písomne ani telefonicky.
Banka Citigroup sa údajne snažila zabrániť podvodom
V rámci urovnania sporu zaplatí Citigroup pokutu vo výške 24,5 milióna dolárov a odškodné vo výške 1,4 milióna dolárov žiadateľom o karty za porušenie federálneho zákona o rovnakých úverových príležitostiach.
Tento prípad je reakciou na pôsobenie niekoľkých skupín organizovaného zločinu v južnej Kalifornii, ktoré zahŕňajú arménskych Američanov. Vodcovia arménskych zločineckých kruhov boli v uplynulých rokoch obvinení z krádeže identity a iných finančných trestných činov vrátane krádeže peňazí z finančnej pomoci počas pandémie ochorenia COVID-19.
Citigroup sa ospravedlnila a uviedla, že sa snažila zabrániť podvodom.
Prečítajte si aj: USA a Čína dramatický škrtajú vzájomné väzby. Obchodná vojna zasiahne aj Európu