Bankári varujú. Tento trik podvodníkov oklamal už tisíce ľudí

  • Podvodníci získavajú kontrolu nad WhatsApp účtami a kontaktujú vaše známe osoby.
  • Počet obetí tohto nového typu podvodu stúpa každý deň o 100 %.
  • Mnoho ľudí ani netuší, že ich účet niekto ovládol a zneužíva.
Ekonomika Bankári varujú
Bankári varujú. Zdroj: shutterstock.com/tete_escape
Kvakomat PC bannerCoinfactory mobil baner

Dostali ste správu od dobrého kamaráta s prosbou o hlasovanie v súťaži pre talentované dieťa? Alebo vás požiadal o rýchlu finančnú výpomoc? Dajte si pozor – možno nekomunikujete so svojím priateľom, ale s podvodníkom, ktorý ovládol jeho WhatsApp.

„V posledných dvoch týždňoch evidujeme prudký vzostup podvodov cez WhatsApp. Počet obetí narastá každým dňom o viac ako sto percent,” varuje Ján Adamovský, bezpečnostný riaditeľ Slovenskej sporiteľne.

Počet podvedených rastie

Napriek medializácii tohto problému pribúdajú stále noví podvedení. Odborníci očakávajú ďalší rast, keďže ide o mimoriadne prepracovaný podvod, ktorý mnohí nedokážu rozpoznať.

„Mnohí z vás už možno dostali správu od známeho, ktorý vás prosí o hlas pre mladé dievča v ankete o štipendium na bezplatné vzdelávanie,” objasňuje Adamovský.

Podvodníci spočiatku nežiadajú peniaze. Ich cieľom je získať prístup k vášmu WhatsApp účtu. Po kliknutí na odkaz v správe vás presmerujú na falošnú stránku. Keď odsúhlasíte autorizáciu nového zariadenia, umožníte im prevziať kontrolu nad vaším účtom.

„Takýmto spôsobom vytvárajú rozsiahlu sieť kontaktov, podobne ako pavúk tká svoju pavučinu. Do tejto siete sa môže chytiť prakticky ktokoľvek,” upozorňuje Adamovský. S každým novým účtom sa ich dosah exponenciálne zväčšuje.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dvojitá stratégia útoku

Po prevzatí vášho účtu rozdelia podvodníci vaše kontakty do dvoch skupín. Prvej skupine pošlú rovnakú správu o hlasovaní v súťaži, čím rozširujú svoju sieť o ďalšie potenciálne obete.

Druhej skupine kontaktov už posielajú priame žiadosti o pôžičku. V tejto fáze už nejde o získanie ďalších účtov, ale priamo o vylákanie peňazí. Sumy zvyčajne nepresahujú tisíc eur od jednej osoby.

Podvodníci aktívne sledujú všetky konverzácie a pohotovo reagujú na akékoľvek otázky. Dokážu odpovedať skôr, než by stihol skutočný majiteľ účtu.

„Vedia šikovne odmietnuť aj pokus o videohovor cez WhatsApp. Jednoducho napíšu, že momentálne nemôžu hovoriť,” vysvetľuje Adamovský. „Preto odporúčame overovať akékoľvek nezvyčajné žiadosti klasickým telefonátom, nie cez WhatsApp aplikáciu.”

Mnoho obetí ani netuší o napadnutí

Veľkým problémom zostáva, že množstvo ľudí ani nezistí, že ich účet niekto ovládol. Ak nemajú zapnuté upozornenia na nové správy, nemusia vôbec zaregistrovať podozrivú aktivitu.

„Reálny počet napadnutých účtov výrazne prevyšuje počet nahlásených prípadov,” hovorí Adamovský. Pritom každý deň s aktívnym prepojením na podvodníkov znamená ďalšie rozširovanie ich siete.

Ako sa účinne brániť

Bezpečnostní experti odporúčajú niekoľko krokov na ochranu:

1. Pravidelne kontrolujte pripojené zariadenia vo svojom WhatsApp účte. „Nezabudnite v nastaveniach WhatsAppu skontrolovať všetky prepojenia a okamžite zrušiť tie, ktoré ste neautorizovali,” radí Adamovský.

2. Neverte automaticky odkazom od priateľov. Aj keď správa prichádza od známeho, overte si informáciu iným spôsobom komunikácie.

3. Pri žiadostiach o peniaze vždy zavolajte danej osobe priamo (nie cez WhatsApp, ale bežným telefonátom) a potvrďte, či skutočne potrebuje finančnú pomoc.

4. Po zistení podvodu ihneď kontaktujte políciu a svoju banku. Pri rýchlej reakcii existuje šanca na vrátenie peňazí.

„Tento typ podvodu vyniká svojou presvedčivosťou,” uzatvára Adamovský. „Podvodníci zneužívajú naše priateľské vzťahy a ochotu pomôcť blízkym, čo robí tento podvod mimoriadne zákerným.”

txbOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.