Bankári sa búria proti novej legislatíve, zákon má Slovákom pomôcť ušetriť na hypotéke

Ekonomika Banky nechcú nový zákon o úveroch na bývanie.
Banky nechcú nový zákon o úveroch na bývanie. Zdroj: shutterstock.com/Peter Grosch/Vitaly_Vision
BitmarketsBitmarkets

V dôsledku prudko rastúcich úrokových sadzieb sa vláda Slovenskej republiky rozhodla podať pomocnú ruku občanom a to formou novely zákona o úveroch na bývanie. Pripravovaný zákon parlament posunul do druhého čítania, no jeho prijatie ohrozujú bankári. Slovenská banková asociácia podala v rámci pripomienkového konania návrh tento nový zákon stiahnuť a neprijať.

Autorom legislatívnej zmeny zákona je Juraj Šeliga, ktorý chce dať Slovákom s úsporami možnosť bez akýchkoľvek poplatkov uskutočniť predčasnú splátku úveru na bývanie a to každý kalendárny mesiac. O tom, že tento nový zákon pomôže Slovákom výrazne ušetriť na hypotéke, sme vás podrobne informovali v našom nedávnom článku.

Bankári chcú zachovať pôvodný zákon

„Máme za to, že už súčasná právna úprava umožňuje spotrebiteľovi dostatočne flexibilné predčasné splatenie úveru,” uviedla Slovenská banková asociácia, informoval o tom denník Pravda.

Súčasný zákon o úveroch na bývanie hovorí, že „veriteľovi sa zakazuje požadovať od spotrebiteľa akýkoľvek poplatok, sankciu alebo náhradu nákladov, ak predčasné splatenie úveru na bývanie nepresiahne výšku 20 % istiny tohto úveru na bývanie v lehote jedného mesiaca pred dňom výročia uzavretia zmluvy o úvere na bývanie.” Teda v súčasnosti majú Slováci možnosť bezplatne uhradiť predčasnú splátku úveru len raz ročne.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Navrhovaný zákon Slovákom rozviaže ruky

„Navrhuje sa umožniť spotrebiteľom uskutočniť predčasnú splátku úveru na bývanie a to každý kalendárny mesiac jedenkrát. Veriteľ nesmie požadovať od spotrebiteľa akýkoľvek poplatok, sankciu alebo náhradu nákladov, ak kumulatívna výška predčasných splátok v kalendárnom roku nepresiahne 30 percent istiny úveru na bývanie,” hovorí správa k novele zákona o úveroch na bývanie.

Ak bude klient vkladať mimoriadne splátky, zníži tým svoju dlžnú sumu a teda aj svoju pravidelnú splátku hypotekárneho úveru. Ľudia s úsporami sa tak vedia celkom slušne ochrániť pred ďalším zdražovaním ich úverov na bývanie, ktoré spôsobujú kontinuálne sa zvyšujúce úrokové sadzby.

Banky sa boja o svoje zisky

Finančné domy upozorňujú na technologickú náročnosť navrhovaných zmien, ktorá súvisí s nastavením ich systémov, čo im prinesie zvýšené náklady.

Druhým vážnejším problémom je skutočnosť, že banky si mnohokrát na poskytnutie úveru musia požičať. Novou legislatívou dostane klient možnosť splatiť úver predčasne a lacnejšie, no banka takúto možnosť nemá. Prostriedky, ktoré si požičala na poskytnutie úveru nedokáže splatiť skôr ani výhodnejšie. Takže tým banka prichádza o svoj zisk.

„Dôsledkom tohto návrhu môže byť zvýšenie úrokovej sadzby pre všetkých klientov, nielen pre tých, ktorí možnosť predčasného splatenia využijú,” upozorňuje SBA.

Tu je vhodné poznamenať, že banky na Slovensku dosahujú rekordné príjmy, ktoré sú vytvorené prevažne úrokmi z poskytnutých pôžičiek.

Zisk bankového sektora na Slovensku

Zisk bankového sektora na Slovensku. Zdroj: NBS

V roku 2022 banky na Slovensku dosiahli príjmy v hodnote 828,745 miliónov eur. Medziročne to predstavuje nárast o približne 100 miliónov eur. Hlavným dôvodom je prudký rast úrokových sadzieb, ktorými centrálne banky bojujú s vysokou infláciou. V roku 2023 môžeme očakávať, že bankám ich príjmy vzrastú na novú rekordnú úroveň, keďže reštriktívna politika Európskej centrálnej banky pokračuje aj naďalej.

Prečítajte si aj: Zbystrite, NBS varuje Slovákov. Nenechajte sa takto obrať o peniaze

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.