Automobilky sa búria. Systém, ktorý má byť čoskoro povinný, môže byť nebezpečný

  • Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) chce nový systém núdzového brzdenia.
  • Ten by mal byť v každom automobile do roku 2029.
  • Proti návrhu sa však búri Aliancia pre automobilové inovácie.
Off topic Na tento systém sa stážujú aj automobilky
Na tento systém sa stážujú aj automobilky. Zdroj: shutterstock.com/bedya/AYO Production

Moderné automobily obsahujú veľké množstvo asistentov, ktoré nám majú pomôcť predísť kolízii, alebo ak sa tak už stane, zabezpečiť čo najmenšie zranenia. Kľúčový systém však môže mať problém a nemusí fungovať podľa predstáv. O téme informoval motoristický portál TOPSPEED.

Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) ukázal, ako by mal systém núdzového brzdenia po novom fungovať. Predstava je to síce pekná, ale automobilky argumentujú tým, že na to súčasné technológie nestačia.

Smernica vydaná NHTSA chce od všetkých automobiliek, aby do roku 2029 do svojich vozidiel implementovali pokročilý systém automatického núdzového brzdenia.

To konkrétne znamená, že osobné a nákladné autá by tak museli byť schopné použiť núdzové brzdenie pri rýchlostiach až do 100 km/h, čo je naozaj vysoká rýchlosť.

Asistenčný systém brzdí vo vysokej rýchlosti

Asistenčný systém brzdí vo vysokej rýchlosti. Zdroj: shutterstock.com/Bits And Splits

Proti tomuto rázne vystúpila Aliancia pre automobilové inovácie. Tú tvoria firmy ako Ford, General Motors, Stellantis, Toyota, Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz, Volvo, Porsche a Bosch – teda všetci veľkí výrobcovia automobilov, prípadne súčiastok do nich.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Aliancia sa búri

Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.