Auto, vlak, lietadlo alebo autobus? Analytik radí, ako sa na dovolenku dostať najvýhodnejšie

  • Podľa analytika univerzálna odpoveď na túto ozátku neexistuje.
  • Prezrádza však, na základe čoho by ste si mali vyberať spôsob dopravy.
Off topic Analytik hovorí, ako sa na dovolenku dostať najvýhodnejšie
Analytik hovorí, ako sa na dovolenku dostať najvýhodnejšie. Zdroj: Unsplash.com/Rocker Sta, Tim Mossholder
BitmarketsKvakomat mobil

Vzhľadom na to, že letná dovolenková sezóna už nejaký ten čas prebieha, mnohí Slováci sa chystajú k moru, aby si oddýchli. Počas plánovania dovolenky však môžu naraziť na dilemu – ako sa na dovolenku dostať?

Portál O peniazoch.sk poukazuje na to, že analytik 365.bank Tomáš Boháček si posvietil na ceny a časové nároky spojené s cestovaním vlakom, autom, autobusom alebo lietadlom. Konkrétne sa venoval krajinám, ktoré počas každého leta praskajú vo švíkoch. Ide o Chorvátsko, Bulharsko, Rumunsko, Grécko, Taliansko alebo Turecko.

Najlepší pomer ceny a kvality

Prieskum 365.bank ukázal, že v roku 2024 chce na dovolenku vyraziť viac ako 80 percent Slovákov. Do zahraničia sa chystá 38 percent z respondentov. Boháček uvádza, že každý, kto sa na dovolenku chystá, uvažuje nad čo najlepším pomerom ceny a kvality dovolenky.

Na úvod však analytik zdôrazňuje, že neexistuje univerzálna odpoveď na otázku, ako sa najlepšie dopraviť do cieľovej dovolenkovej destinácie, pretože pre každého to môže byť iné. Rozhodujúce sú nielen náklady a čas strávený na ceste, ale aj dostupnosť spojov, kvalita infraštruktúry, počet prestupov a prestojov, pravdepodobnosť neočakávaných problémov (meškanie, dopravné zápchy) a osobné preferencie, ktoré môžu niekedy prevážiť nad ostatnými faktormi.

Zatiaľ čo pre niektorých je lietanie jasnou voľbou, iní dávajú prednosť pomalšej, istej ceste po zemi, ktorá im umožňuje navštíviť zaujímavé miesta počas cesty. Pre nich je samotná cesta súčasťou dovolenky.

Pre cestovanie plné zážitkov je dobré uvažovať o populárnej možnosti vypožičania rekreačného karavanu, ktorý je určený pre štyri osoby. Na Slovensku sa takýto karavan dá získať na týždeň vrátane poistenia za priemernú sumu približne 1 400 eur.

„Samozrejme, treba pripočítať náklady na pohonné hmoty a kempovanie, avšak takáto cesta vie byť veľmi zaujímavým ozvláštnením, nie len pre deti,” podotýka odborník.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Spôsoby dopravy sú jasné

Počas leta mnohí dovolenkári riešia predovšetkým klasické spôsoby cestovania. Uvažujú nad pozitívami a negatívami cesty autom, vlakom, autobusom a lietadlom. Samozrejme, z časového hľadiska je najvýhodnejšou cesta lietadlom. Druhým najrýchlejším spôsobom je vlastné auto.

Podľa analytika je cesta autobusom a vlakom nevýhodná v tom, že nutné sú prestupy. „Dnes už známe cestovanie lôžkovými vozňami priamo do najobľúbenejších letovísk, je aj za cenu dlhšieho času pomerne komfortný spôsob, aj keď nie pre každého,” hovorí.

Pri porovnávaní cenovej výhodnosti sa analyzujú rôzne spôsoby dopravy vrátane cesty autom so spaľovacím motorom (benzín/nafta), čistým elektromobilom, ale aj preprava autobusom, vlakom či letecky. Analytik však upozorňuje, že výpočet nákladov je ovplyvnený rôznymi faktormi.

Napríklad pri ceste autom závisí od typu vozidla a jeho spotreby paliva, štýlu jazdy a prístupnosti nabíjacích staníc v prípade elektromobilov (priemerná rýchlosť nabíjania – najčastejší typ nabíjania AC).

Flockers PCAnycoin mobil banner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.