- Investícia do thajskej nehnuteľnosti sa môže zhodnotiť až o 50 % počas výstavby.
- Výnosy z prenájmu apartmánov v Thajsku dosahujú 5 až 8 % ročne.
- Cudzinci môžu legálne vlastniť byty v Thajsku v rámci zahraničnej kvóty.
S akými najčastejšími problémami sa stretávajú Slováci pri kúpe nehnuteľnosti v Thajsku?
Najčastejšia dezinformácia, ktorá pre mnohých vyzerá ako problém, je to, že niektorí záujemcovia „počuli od známych”, že cudzinec v Thajsku nemôže legálne vlastniť byt. Je to absolútna hlúposť. V každom projekte (bytovom dome či developerskom rezidenčnom projekte) sú podľa thajskej legislatívy rozdelené jednotlivé byty percentuálne na thajskú a zahraničnú kvótu. 51 % bytov je určených pre vlastníctvo thajských občanov a 49 % je určených pre tzv. „foreigner quota”, teda pre zahraničných vlastníkov.
Ktokoľvek, kto nadobudne nehnuteľnosť v rámci foreigner quota, je rovnako ako domáci Thajčan jej vlastníkom, vlastnícke právo je zapísané v „katastri nehnuteľností” (Land department), a má vydaný list vlastníctva (unit title deed). Toto vlastnícke právo k bytu je možné kedykoľvek predať či darovať a je tiež predmetom dedenia.
Druhým domnelým problémom, ktorého sa taktiež obávajú naši klienti, je jazyková bariéra. Aj tu však ponúkame veľmi komfortné riešenie – práve vďaka konzultácii s nami priamo na Slovensku dokážeme celý proces absolvovať efektívne, zodpovedať na otázky klientov a nájsť pre každého najoptimálnejšie riešenie.
V realitnej agentúre v Thajsku, s ktorou spolupracujeme, majú tiež makléra, ktorý komunikuje v slovenskom jazyku, a preto aj v prípade, ak sa záujemca o kúpu apartmánu rozhodne do exotického Thajska za účelom kúpy osobne vycestovať, nemusí mať obavy z jazykovej bariéry.
Navyše v turisticky atraktívnych lokalitách väčšina ľudí pracujúcich na úradoch, obchodoch alebo v službách komunikuje v angličtine, takže pre cudzinca thajský jazyk nie je potrebné ovládať ani vtedy, ak by sa rozhodol vo svojom novom apartmáne tráviť dlhší čas ako len pár týždňov v roku ako dovolenku.

Cudzí jazyk nie je prekážkou. Zdroj: shutterstock.com/Pattani Studio
Aké sú skryté náklady pri kúpe nehnuteľnosti, o ktorých by mali potenciálni kupujúci vedieť?
Náklady spojené s kúpou nehnuteľnosti v Thajsku sú minimálne a veľmi transparentné, komunikované s klientom už od začiatku procesu spolupráce. Žiadne nečakané prekvapenia teda kupujúcich nečakajú.
Naša spoločnosť na Slovensku účtuje klientom len malú odmenu za služby a čas venovaný klientovi, t. j. konzultácie, predstavenie projektov, asistenciu pri výbere vhodného apartmánu, odkomunikovanie všetkých informácií až po samotné vyhotovenie a podpis kontraktu s developerom, ktorý vieme pre klientov zabezpečiť aj bez osobnej návštevy Thajska.
V rámci tohto procesu spolupracujeme s naším partnerom – thajskou realitnou agentúrou a celý proces zastrešujeme pre slovenského klienta „na kľúč”. Niekedy sa tento proces dá zvládnuť za pár dní, ak klient vie, čo hľadá, a má konkrétnu predstavu.
V prípade, ak predstavu nemá a má len rozpočet, do ktorého sa chce s investíciou zmestiť, je to trochu zdĺhavejšie. V zásade sa však od prvého kontaktu s klientom po podpis kontraktu s developerom celý proces dá stihnúť za 2 až 3 týždne.
Veľkou výhodou je, že kupujúci neplatí províziu thajskej realitnej agentúre, keďže túto v Thajsku vždy platí predávajúci – vlastník nehnuteľnosti alebo developer. Žiadne ďalšie skryté výdavky teda klientov nečakajú.