Bitcoin dosť prekvapil tým, že po prerazení na nové all time high veľmi rýchlo zastavil svoj rast. Skôr sa totiž očakávalo, že dynamika expanzie zase bude naberať na obrátkach, čo sa nestalo a Bitcoin tak v podstate konsoliduje v „krajine nikoho”. Ak by som to mal objasniť nejako jednoduchšie, kurz sa tu práve nemá o čo veľmi oprieť. Lenže nemožno vylúčiť, že sa vytvorí nová menšia trhová rovnováha a potom zase začneme s postupom up.
Aktuálna situácia na 4H TF DXY
Dolárový index v druhej polovici obchodného týždňa začal pekne rotovať, vďaka čomu začala byť šanca na vytvorenie vyššieho low. Určite si tiež všimnite, že kurz je stále v rámci zakresleného kanála, takže sme technicky vzaté už v začínajúcom strednodobom uptrende. Lenže na potvrdenie by sme samozrejme potrebovali vyšší vrchol, v opačnom prípade veľmi dlho ten strednodobý uptrend nevydrží.
Dolárový index je určite potrebné sledovať, pretože stále nie je úplne rozhodnuté, kam sa bude strednodobo uberať. Osobne si myslím, že ten čerstvý pokles bol príliš silný, a preto je dosť veľká pravdepodobnosť, že otestujeme low zo začiatku januára. Nikto z nás však nemá krištáľovú guľu, takže nemožno ani vylúčiť pokračovanie v uptrende, čo automaticky znamená nepriaznivé podmienky pre Bitcoin.
Aktuálna situácia na 4H TF BTC/USD
Ako som už som písal v minulej analýze, Bitcoin sa po prerazení z malej býčej vlajky ihneď zastavil. Spomínaná udalosť je trošku zvláštna, pretože by som skôr očakával veľmi dynamický rast. Nestalo sa a nakoniec sa zdá, že trh sa snaží o vytvorenie novej vyššej cenovej rovnováhy. Pokiaľ dochádza v rámci zakresleného obchodného pásma k reakumulácii, mali by sme sa onedlho dočkať prerazenia.
Lenže aj naďalej je určitá pravdepodobnosť, že otestujeme 42 000 USD, kde môžeme počítať s veľkou aktivitou býkov. Ak by však pôvodnú ATH hladinu nakupujúci neubránili, je to obrovský problém, pretože trh by potom začal veriť, že prieraz na nové maximum bol falošný. Tieto spomínané fakeouty sú zároveň akýmsi signálom, že na trhu dochádza k obratu.
Tým nehovorím, že by to muselo nutne odštartovať bear market, ale komplexnejšiu korekciu by sme opísaným spôsobom začať mohli. Uvidíme teda, ako sa situácia nakoniec vyvinie, pretože v súčasnosti je to ako hodiť si mincou. Samozrejme, kým sa niečo nezmení, proste predpokladáme pokračovanie v trende. A nabetón tomuto slepo neveríme.
Objemy sú v každom prípade dosť nízke, čo je však dané aj tým, že máme víkend. Čo sledovať v nasledujúcich 48 hodinách? Úplne postačí, keď sa zameriame na zakreslené obchodné pásmo. Ak príde prerazenie na akúkoľvek stranu, mali by sme očakávať, že dynamiky vývoja veľmi rýchlo zrýchlia. Uvidíme, čo nám trh pripraví.
Indikátory
Podľa môjho názoru je 4H RSI dosť bearish, lebo aj napriek slabému rastu ceny krivka indikátora klesala. Bola tu aj medvedia divergencia, ale úprimne, nie som si istý, či je stále platná. Respektíve k menšiemu poklesu došlo, ale pochybujem, že sa počas neho uplatnila. Hodnoty indikátora sa dosť možno priblížia k S/R hranici 47,5 bodov, kde som celkom zvedavý na reakciu trhu.
Na záver
Víkendy sú vždy dosť neisté, pretože vďaka zlej likvidite môže dôjsť k neočakávaným cenovým pohybom. Preto asi cez sobotu a nedeľu nemá veľmi zmysel akokoľvek nad trhom špekulovať. Prípadne je lepšie počkať si na prvý deň v novom týždni, kde sa do istej miery určí, kam chce trh aj po zvyšok týždňa smerovať. Chce to teda trpezlivosť.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
ANALÝZA – Zlato je stále v pasci, existuje šanca na dlhšiu expanziu?
Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.