Bitcoin (BTC) nemá v žiadnom prípade na ružiach ustlané, ako sme si včera pekne ukázali v poslednej analýze. Celý júl bude pre krypto-aktíva nesmierne rizikové obdobie, pretože hrozí, že sa trh každú chvíľu rozhodne pre uplatnenie toľko skloňovanej trojsviečkovej medvedej formácie Evening Star Doji. Ako som však niekoľkokrát spomenul, vôbec ani k uplatneniu dôjsť nemusí.

Na finančných trhoch nie je nič isté, nemožno predpovedať budúci vývoj. Pracujeme iba so signálmi, ktoré nám hovoria, aké sú momentálne možnosti, či je trh rizikový a iné atribúty, ktoré je treba poznať. Bez toho je to totiž gambling, ktorý sa nemusí vôbec oplatiť.

Aktuálna situácia na 1W TF DXY

BTC/USD zdroj: tradingview.com
BTC/USD zdroj: tradingview.com

Dovolil by som si tvrdiť, že je opäť na čase oprášiť grafy s dolárovým indexom. Dolárový index nám totiž pár posledných týždňov ukazuje svaly, čo je pre Bitcoin ďalšie významné riziko. Bitcoin všeobecne nemá rád, keď americký dolár posilňuje. Obzvlášť to nie je dobré v dobe, keď Bitcoin značne stagnuje.

Pokiaľ sa teda jedná o techniky DXY, v grafe sa nám vytvára Dvojité dno, ktoré však nie je ešte potvrdené. Zmienené Dvojité dno bolo na zreteli už v apríli, kedy bolo zrejmé, že kurz smeruje k otestovaniu ročného low. Avšak dolárový index nemá ani náhodou vyhrané, pretože sa stále nachádza v rezistentnom pásme 92,5 bodov.

Je nutné pásmo preraziť, potom prekonať blízke ročné high a nasledovne ešte prekonať vrchol zo septembra 2020. Potom si môžete byť istí, že americký dolár môže aj niekoľko rokov sústavne posilňovať. A niečo také nie je pre Bitcoin dobré, pretože rastúci dolár implikuje tzv. risk off prostredie na trhoch. Čím viac rizikové aktívum, tím negatívnejšia reakcia môže prísť.

StormGain

Mohlo by vás tiež zaujímať: Analýza BTC, ADA, XRP a BNB – Bude trh počas víkendu rásť?

Aktuálna situácia na 1D TF BTC/USD

BTC/USD zdroj: tradingview.com
BTC/USD zdroj: tradingview.com

Ohľadom BTC, kurz teda poklesol k hornej hranici supportného pásma a prišiel aj krátky prienik do samotného sledovaného pásma. Prakticky nenastal žiadny ďalší výpredaj a z dneška je z trhu naopak cítiť, že je snaha pokles zastaviť. Avšak sa musím priznať, že mi aktuálna price action do značnej miery pripomína minulý týždeň.

Kurz sa vtedy na okraji supportného pásma tiež zastavil, ale večer si dali medvedi rande a zrazili cenu do tesnej blízkosti 30 000 USD. Následne prišlo logicky to otestovanie. Nedivil by som sa preto, že sa popísaný scenár zopakuje.

Predsa len je cenový vývoj z tohto týždňa dosť podobný. Preto som veľmi zvedavý, ako piatková sviečka uzavrie. Pokiaľ bude neutrálna (ako teraz), víkend asi zostane pokojný.

Ďalšie informácie o Bitcoine: Bitcoin vstúpil do nového mesiaca a s tým stúpli aj riziká na trhu

Indikátory

Negatívne momentum sa na RSI zabrzdilo na 44 bodoch, ale zatiaľ to nevyzerá na nejaký game changer. Avšak sa Bitcoin musí rozhodnúť – či po dlhej dobe utvorí na RSI vyššie high, alebo sa dočkáme nižšieho dna.

Bitcoin záverom

Ako som v texte zdôraznil, je opäť dôležité starostlivo sledovať dolárový index. Keď sa kurz indexu držal viac pri zemi, nešlo o bezprostredné riziko. To však v týchto chvíľach neplatí, pretože potenciálny prieraz môže uškodiť BTC.

Inak samotný Bitcoin už asi po šiesty raz testuje kľúčový support. Čím viac tohto „búšenia“ o podporu, tím vyššia šanca, že sa podarí cez ňu prebiť. Pre Bitcoin je predsa len z krátkodobého hľadiska dôležité zotrvať nad Point of Control. Problém je v tom, že nakupujúci nie sú schopní cenu vyhnať ani nad spomínanú métu.

Preložené z českého originálu, ktorý pripravil Ing. Jaroslav Jarolím

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.