Vďaka stredajšiemu close vieme, že Bitcoin (BTC) začína v grafe postupne rysovať trojuholníkovú štruktúru. Práve to môžeme považovať za pomaly sa tvoriacu medvediu zástavku. Taký pattern sám o sebe avizuje, že ďalšie prerazenie bude smerom nadol. Price action však máme ešte málo, takže len teraz tvoriaci sa útvar musíme brať s rezervou. Pokiaľ sa ale zástavka bude kresliť aj ďalšie dni, musíme to považovať za prípravu na prerazenie 30 000 USD.
Aktuálna situácia na 1D TF BTC/USD
Začneme týždenným grafom BTC a skúsime si správne interpretovať podobu stredajšej sviečky. My z jej podoby vieme, že zo strany trhu bola okamžite zamietavá reakcia, keď sa cena dostala do tesnej blízkosti S/R levelu 42 000 USD. Fakticky išlo iba o škrtnutie ceny o spodnú hranicu rezistenčného pásma, kde možno očakávať prvú vlnu predajov zo strany medveďov.
Vzhľadom k veľkosti sviečky je horný knôt naozaj dlhý, z čoho implikujeme, že stačilo veľmi málo na to, aby boli nakupujúci zatlačení späť. To samozrejme nie je dobré pre Bitcoin, keď býci stratia tak skoro iniciatívu. Dá sa povedať, že pri prvom náznaku agresivity predajcov. Potom môžeme ťažko očakávať, že cena pôjde hore.
V každom prípade istú úlohu zohrala samozrejme aj konfluencia. Pripomínam, že okrem cenovej rezistencie sú tu ďalšie aj faktory – Low Volume Node dle Volume Profile, Fibonacciho úroveň a 200-denný kĺzavý priemer. Tá rezistencia je teda dosť silná. A niet divu, že sa nakupujúci vyložene na ňu nehrnú. Ak sa ale prerazenia nedočkáme, musíme počítať s tým, že stranová konsolidácia bude pokračovať.
Na základe stredajšieho close sa nám navyše v grafe začala rysovať typická medvedia zástavka, teda malá trojuholníková štruktúra. To tiež môžeme považovať za tvorbu stranovej rovnováhy. A ako to pri týchto patternoch býva, je pravdepodobnejšie – nie zaručené – že sa z nich cena vyleje.
Aj objemy na BTC nasvedčujú tomu, že sa v grafe rysuje rovnováha. Pomaly klesajú, takže sa trh pomaly pripravuje na prerazenie. Priestoru vnútri triangla je maximálne na nejakých desať dní, takže sa rozhodnejšieho pohybu ešte nejakú dobu nedočkáme. Určite sa oplatí byť v týchto chvíľach trpezlivý.
Indikátory
Z denného RSI môžeme vyvodzovať, že momentum up ešte platí, ale je dosť slabé. Žiadna veľká sila. Za tých niekoľko dní retracementu sme sa nedostali vyššie než po necelých 40 bodov, čo je hrozne málo. Toto práve nasvedčuje scenáru, ktorý počíta so stranovým pohybom.
V každom prípade sa tým krátkym retracementom vytvorilo dosť priestoru na prípadný pokles. No pre Bitcoin to bude znamenať, že sa pružina zase nesmierne stlačí. Na MACD je stále šanca na bullish cross, ale bez breakoutu cez 42 000 USD nemá signál váhu.
Aktuálna situácia na 4H TF BTC/USD
Keď sa ešte pozrieme na intraday graf, zreteľne vidíme, že Bitcoin má problémy s prekonaním EMA 55. Teda k spomínanej konfluencii môžete pridať ešte túto dynamickú rezistenciu. Trh má proste po prerazení cez downtrendovú diagonálu dosť veľké problémy a nie je schopný stabilne cenu tlačiť nahor. Ale kurz je dosť blízko od rezistencie, možno sa retestu ešte dočkáme.
Indikátory
4H RSI sa síce väčšinu času drží nad 50 bodmi, ale zároveň sa drží v tesnej blízkosti. Vlastne je vývoj neutrálny. Na histograme MACD bola medvedia divergencia, ktorá sa zreteľne uplatnila. Ináč momentum je dosť slabé a hrozí bearish cross.
Na záver
Na základe dnešnej analýzy je určite racionálne usudzovať, že stranový pokles bude minimálne pár dní ešte pokračovať. Z price action posledných dní je očividné, že nakupujúci zatiaľ nemajú silu na prerazenie 42 000 USD. Ale ani medvede nepredvádzajú vyložene nič ohromné, rovnováha síl je preto vyrovnaná.
ANALÝZA – Bitcoin útočí na 42 000 USD – Medvede to ale neuľahčujú
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.
Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.