Analytici predpovedajú masívnu dlhovú krízu v roku 2025

  • V roku 2025 musí USA obnoviť dlhy za 7 biliónov dolárov.
  • Očakáva sa masívny prepad hodnoty nehnuteľností a finančných aktív.
  • Zlato a striebro by mali slúžiť ako bezpečné útočisko.
Ekonomika Dlhová kríza udrie v roku 2025
Dlhová kríza udrie v roku 2025. Zdroj: shutterstock.com/Who is Danny a US Debt Clock
BitmarketsKvakomat mobil

Americká ekonomika stojí pred bezprecedentnou výzvou v podobe obnovy dlhov v hodnote 7 biliónov dolárov. Finančný analytik varuje pred možnými globálnymi následkami, uvádza News Bitcoin. Narastajúci národný dlh však nie je doménou iba USA, má s tým problém čoraz viac ekonomík.

Hrozba dlhovej krízy

Podľa najnovších údajov US Debt Clock čaká Spojené štáty v roku 2025 kritický moment obnovy štátneho dlhu. Finančný expert Dr. Jim Willie upozorňuje na potenciálne rozsiahle globálne dôsledky tejto situácie, ktorú označuje za prelomový okamih pre americký dlhový trh.

Proces obnovy dlhu, pri ktorom sa staré záväzky vymieňajú za nové, prichádza v čase rastúcich úrokových sadzieb. Tie môžu výrazne zvýšiť náklady na požičiavanie. Dr. Willie vo svojom príspevku na sociálnej sieti X predpovedá, že táto situácia povedie k dominovému efektu v podobe obmedzenia úverových trhov a nárastu ekonomického tlaku nielen v USA, ale v celom globálnom finančnom systéme.

Rebríček najzadlženejších ekonomík

V rebríčku národného dlhu jednoznačne dominuje USA s celkovou hodnotou až 36,29 bilióna dolárov. Nasleduje Čína s dlhom 15,76 bilióna, Japonsko s 11,90 biliónmi a Nemecko s 3,48 biliónmi dolárov.

Najväčšie ekonomiky sveta sú enormne zadlžené

Najväčšie ekonomiky sveta sú enormne zadlžené. Zdroj: USDebtClock

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Očakávané dôsledky krízy

Analytik predpokladá, že kríza môže spôsobiť dočasný nárast hodnoty amerického dolára kvôli jeho vnímaniu ako bezpečného útočiska. Tento jav však označuje za klamlivý – ide podľa neho len o krátke obdobie pred tým, než inflácia začne významne oslabovať kúpnu silu papierových peňazí.

Čo je dlhová kríza?

Dlhová kríza predstavuje stav v ekonomike, keď subjekt (štát, firma alebo domácnosť) nie je schopný splácať svoje dlhy alebo ich refinancovať za udržateľných podmienok. Vzniká kombináciou vysokého zadlženia a zhoršených ekonomických podmienok, čo môže viesť k platobnej neschopnosti, strate dôvery veriteľov a systémovým ekonomickým problémom.

Dr. Willie, ktorý je editorom newslettera „Hat Trick Letter”, varuje pred prudkými korekciami na trhu s nehnuteľnosťami, akciami a luxusným tovarom. „Príde masové vyvlastňovanie,” napísal Willie. „Éra ľahkých úverov končí. Domy, autá a všetok financovaný majetok budú hromadne zabavované. Prvé to pocítia nižšie príjmové skupiny, ale následky sa dotknú všetkých.”

Analytik tiež predpovedá problémy v bankovom sektore, ktorý sa bude musieť vyrovnať s  klesajúcou dôverou. Vzhľadom na prepojenosť globálnej ekonomiky by tieto problémy mohli destabilizovať trhy aj za hranicami USA. Ako potenciálne bezpečné prístavy v čase ekonomických turbulencií odporúča investície do zlata a striebra.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbSolaxy mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.