Trhu s krypto aktívami a akciami sa darí, preto sa zdá, že sú všetky problémy kvôli Covidu za nami. To však nie je úplne pravda, pretože USA a prípadne celý svet je fakticky v ekonomickej recesii. V Spojených štátoch je jednou z hlavných tém nový fiškálny stimulačný balíček, ktorý kalkuluje s pomocou v hodnote pár biliónov dolárov.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.
Presná suma nie je známa, pretože sa predstavy o jej výške u demokratov a republikánov dosť líšia. Obidve strany sa však zhodujú na tom, že je potrebná a s najväčšou pravdepodobnosťou sa pomoc schváli.
Doláru sa to nepáči
Vzhľadom k tomu, že sa stále viac kalkuluje s reálnou pomocou od štátu, dolár logicky klesá. Počas spomínanej fiškálnej politiky sa totiž do obehu dostanú nové a nové doláre, ktoré bude musieť FED pravdepodobne „natlačiť””. Reálne sa teda politika ešte nevykonáva, ale už samotná skutočnosť, že k tomu dôjde, má vplyv na výmenný kurz dolára.
Ako vidieť z grafu, dolár je od marca v ťažkom bear markete. To je práve obdobie, kedy Federálna rezervná banka začala s agresívnou uvoľnenou monetárnou politikou, vďaka ktorej sa zas len natlačila hromada nových dolárov. Držitelia tejto meny preto nie sú rozhodne spokojní a môžu politiku FEDu považovať za obyčajnú krádež.
Máme tu však akýsi trend, ktorý tieto agresívne stimulačné politiky legitimizuje a dokonca považuje za povinné. Preto nemožno počítať s ničím iným, len že dolár bude v tejto krasojazde smerom nadol dlhodobo pokračovať. Vzhľadom k tomu, že je dolár svetovou rezervnou menou, tak sa vlastne celý svet na ich stimulačnú politiku skladá.
Človek s tým nemôže robiť nič iné, len sa postupne dolára zbavovať a utiecť do iných mien a aktív, ktoré sú zároveň dobre likvidné, ale žiadna centrálna banka nepracuje na ich znehodnocovaní. O to viac sa naskytá možnosť, že sa Bitcoin môže raz javiť ako uchovávateľ hodnoty. Lenže teraz by to nebola kvôli výraznej volatilite pravda.
Záver
Nielen Spojené štáty, ale aj eurozóna je čím ďalej viac závislá od neobmedzeného kvantitatívneho uvoľňovania a iných monetárnych nástrojov, ktoré logicky peniaze znehodnocujú. Je potrebné si z toho zobrať ponaučenie, že väčší obnos úspor sa absolútne neoplatí v týchto menách držať. Prirodzene, úspory prichádzajú o svoju hodnotu, čo je škoda, pretože sa tomu dá aspoň čiastočne zabrániť.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
STREAM o 20:00 Bitcoin prekonal tri roky staré all time high – Čo nás teraz čaká?
Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.