Americká centrálna banka boj s infláciou prehráva

Ekonomika Americká centrálna banka boj s infláciou prehráva
Americká centrálna banka boj s infláciou prehráva. Zdroj: shutterstock.com/Pla2na
BitmarketsKvakomat mobil

Pokrok, ktorý dosiahla americká centrálna banka pri znižovaní inflácie sa v septembri zastavil. To predstavuje dôležitý signál, že cesta k úplnému potlačeniu cenových tlakov nie je ani zďaleka na konci. Cenový rast výrazne spomalil zo svojich 40-ročných maxím zaznamenaných v minulom roku, predovšetkým pri pohľade na mieru jadrovej inflácie, ktorá nezahŕňa nestále ceny potravín a energií. Znepokojivým signálom však momentálne je to, že po prudkom spomalení jadrovej inflácie z obdobia začiatku leta tieto ceny minulý mesiac rástli o niečo rýchlejšie.

Inflácia prestala klesať

Najnovšie údaje o inflácii poukazujú na riziko, že bez ďalšieho spomalenia ekonomiky sa inflácia môže ustáliť na hladine okolo 3 %, čo je výrazne nad úrovňou cieľovej dvojpercentnej hladiny.

Podľa údajov Amerického úradu pre štatistiku práce vzrástol index spotrebiteľských cien v septembri o 3,7 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo je ale ďaleko pod 9,1 %, ktoré ekonomika USA zaznamenala v júni 2022. Jadrová inflácia vzrástla o 4,1 % oproti predchádzajúcemu roku, čo je pokles zo 4,3 % v auguste. Medzimesačne ceny vzrástli o 0,3 %.

Predstavitelia FED-u v posledných dňoch signalizovali, že na svojom ďalšom zasadnutí 31. októbra pravdepodobne ponechajú úrokové sadzby stabilné, pretože nárast dlhodobých úrokových sadzieb v ďalšom mesiaci môže spomaliť ekonomiku, informoval o tom The Wall Street Journal.

Centrálni bankári sa pravdepodobne môžu cítiť pohodlnejšie, pokiaľ ide o rozhodnutie ponechať sadzby na stabilnej úrovni so silnejšími dôkazmi, že cenové tlaky a hospodárska aktivita sa ochladzujú. V súčasnosti je veľmi nepravdepodobné, že by FED avizoval plány na pozastavenie zvyšovania sadzieb na neurčito alebo na vylúčenie zvýšenia sadzieb v decembri. FED zvýšil sadzby naposledy v júli na 22-ročné maximum.

Šéf FED-u Jerome Powell po septembrovom rozhodnutí ponechať sadzby na stabilnej úrovni zdôraznil, že predstavitelia centrálnej banky budú svoju menovú politiku zakladať na nových údajoch. Aj keď FED používa samostatné meradlo inflácie, správa CPI je sledovanejšia, pretože sa zverejňuje ako prvá. Centrálna banka dostane ďalšie údaje o trhu práce spolu s preferovanou mierou inflácie od ministerstva obchodu pred ďalším stretnutím.

Centrálna banka sleduje silu trhu práce

Predstavitelia FED-u chcú pokračovať v ochladzovaní základných cien, najmä v službách, ktoré majú tendenciu byť užšie naviazané na mzdové náklady ako cena tovarov.

Vyššie ceny za služby náročné na prácu môžu vyvolať obavy, že horúci trh práce udrží vyššiu infláciu. Ceny v reštauráciách rástli v septembri už druhý mesiac po sebe rýchlejším tempom. Veľké zisky zaznamenali aj ceny hotelových pobytov a športových podujatí.

S nezamestnanosťou pod 4 % a stúpajúcimi mzdami pracovníkov je možné očakávať, že pracovníci budú mať väčší vplyv na zvyšovanie miezd v rámci americkej ekonomiky. Nedávne štrajky a zvýšenie miezd v odborových zmluvách môžu viesť k vyšším platom pracovníkov, čo môže udržiavať tlak na ceny základných služieb. Tie sú jednou z posledných vecí, ktoré sa stále nesprávajú tak, ako by sme chceli, zdôraznil hlavný ekonóm Carl Tannenbaum zo spoločnosti Northern Trust.

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

Vyššie ceny benzínu spôsobujú nové inflačné tlaky

Okrem toho ceny benzínu v septembri stúpli a následne mierne poklesli, čiastočne pre vojnu na Blízkom východe, ktorá posunula ceny ropy na vyššie hodnoty. Aj keď FED sa nezameriava na ceny komodít, vyššie ceny benzínu môžu ovplyvniť dôveru spotrebiteľov a výdavky a môžu sa preniesť aj na náklady na iné produkty ako sú letenky a doprava.

Vývoj cien potravín pokračuje v relatívnom spomaľovaní, čo je pozitívnym signálom. Očakáva sa, že náklady na bývanie prinesú úľavu od inflácie v nadchádzajúcich mesiacoch, keďže účinky zvyšovania úrokových sadzieb FED-u sa prejavia s oneskorením.

Celkovo údaje o inflácii a cenných tlakoch poskytujú viacero signálov pre politiku Federálneho rezervného systému. Centrálni bankári zvážia tieto údaje pri svojich rozhodnutiach o budúcich úrokových sadzbách a monetárnej politike, pričom ich cieľom bude dosiahnuť rovnováhu medzi rastom a kontrolou inflácie v ekonomike. S aktuálnou situáciou a rizikami, ktoré predstavuje rastúca inflácia, bude mať ich rozhodnutie dôležité dôsledky pre americkú, ale aj globálnu ekonomiku.

Prečítajte si aj: Američania utrácajú vo veľkom. Prilievajú tak palivo do inflačného ohňa

Freedum fighters PCtxb
Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.