Altcoin Hunt 5: Nash (NEX) Exchange – Nástupca Binance a Coinbase

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Mnohí Nash (predtým NEX) považujú za prvú naozajstnú decentralizovanú burzu (DEX) budúcnosti. Iní už o Nash Exchange hovoria ako o nástupcovi dnes zďaleka najpoužívanejšej kryptomenovej burzy Binance. Prečo okolo burzy Nash začína panovať toľko rozruchu? Na to sa pozrieme v dnešnom diele Altcoin Huntu.

Nash Exchange – Základný pitch

Hlavným krédom tímu stojacim za nadchádzajúcou burzou Nash je:

„Misiou burzy Nash je poskytnúť miliardám používateľov po celom svete možnosť jednoduchého investovania a obchodovania s digitálnym majetkom. Do roku 2030 bude Nash používať viac než miliarda používateľov. Chceme sa stať prémiovou platformou a hlavným nástrojom pre digitálne investície a služby.”

Ako sami vidíte, základný terč pre tím Nash nie je postavený zrovna nízko. Tvorcovia tejto burzy sú si však istí a nič nenechávajú náhode. Z čoho pramení ich istota?

Sčasti určite z dôkladného pozorovania, trpezlivosti a snahe vyhovieť všetkým doteraz nastaveným reguláciám. Ako vieme, práve obchodovanie s kryptomenami a beh búrz je častým terčom regulátorov po celom svete…

Decentralizovaná a regulovaná burza s kryptomenami

Jednou z najdôležitejších kariet burzy Nash je fakt, že je už od počiatku krytá oficiálnym schválením lichtenštajnského Úradu pre finančné trhy FMA (Financial Market Authority of Liechtenstein).

Ako napokon hovorí jeden z hlavných členov tímu Nash Ethan Fast:

„Token NEX, teda kryptomena podkladajúca ekosystém celej platformy, nám umožňuje poskytnúť prvotriedne a veľmi silné ekonomické výhody pre všetkých investorov na našej burze. NEX tiež slúži ako precedens pre všetky nadchádzajúce projekty, ktoré majú v pláne tokenizáciu cenných papierov. Hovoríme tu najmä o európskych trhoch. Token NEX vznikol a bol založený na základe legálnych interakcií medzi nami, európskymi vládami a regulátormi.”

Vaše kľúče, vaše krypto…

Poskytovať používateľom absolútnu a nezameniteľnú kontrolu nad vlastnými finančnými prostriedkami je jedným zo základných princípov popísaných v pôvodnom whitepaperi Bitcoinu a jednou z hlavných myšlienok bájneho Satoshiho Nakamota.

Avšak, dnes je situácia iná.

Milióny používateľov denne obetujú bezpečie svojich finančných inštrumentov (najčastejšie altcoinov) a vymieňajú ho za príhodnú jednoduchosť obchodovania na jednej z mnohých dostupných centralizovaných búrz.

Napríklad, nedávny hack burzy Binance, z ktorej takpovediac v okamihu zmizlo 7 000 BTC, je názornou ukážkou toho, že aj na tých najväčších centralizovaných burzách súčasnosti vaše krypto skrátka nie je v bezpečí.

V prípade burzy Nash však na scénu konečne nastupuje pravé digitálne obchodovanie budúcnosti. Vaše krypto nikdy nezmizne z vašich rúk a nikto iný než vy vaše kľúče nedostane. Aj napriek tomu však bude obchodovanie na burze Nash podľa tvorcov ladné a zážitok porovnateľný s najmodernejšími burzami dneška.

Používateľské rozhranie a prístupnosť pre všetkých – cieľ č. 1

Tím Nash považuje používateľskú prístupnosť za jednu z najdôležitejších častí celého projektu. Tu si tvorcovia dávajú načas a nikam sa neponáhľajú. Behom apríla tohto roku prebehlo dôkladné beta testovanie platformy Nash, ktorého sa zúčastnili tisíce budúcich používateľov.

Nash chce pomocou tohto prístupu začať sebavedome konkurovať centralizovaným burzám a nastaviť nový štandard pre všetky ostatné DEX burzy.

Napokon, už teraz je na plánovaný štart burzy nachystaných 320 000 používateľov.

Pamätajme tiež na to, že sa blížime ku koncu medvedieho trhu a záujem o kryptomeny sa iba začína prebúdzať z dlhej zimy. Dá sa teda celkom istotne očakávať, že počty používateľov budú rásť.

Obzvlášť v prípade, že Nash uspeje vo vlastnom marketingu ako najbezpečnejšia a používateľský najprístupnejšia burza na svete. Presne takúto burzu totiž hľadá väčšina rozumných nováčikov prichádzajúcich do divokého západu kryptomien.

Hodnota tokenu NEX

Hneď na začiatku je treba spomenúť, že ICO projektu Nash (vtedy ešte NEX) bolo absolútne najlepšie hodnoteným ICO sveta a tiež ICO, o ktoré bol zďaleka najväčší záujem. To už je čo povedať, najmä keď ICO prebiehalo behom boomu roku 2017. Tím projektu bol nakoniec nútený ICO investorov vybrať pomocou náhodnej lotérie.

Záujmu investorov sa NEX token teší z mnohých dôvodov, jedným z jednoznačne najdominantnejších je však potenciál pasívneho príjmu pomocou dlhodobého stakingu.

Nash Exchange vypláca držiteľom tokenov až 75 % zárobkov odvodených z poplatkov za obchodovanie na burze.

Pasívny príjem pomocou krypto tokenu NEX

Poďme sa pozrieť na potenciál možných budúcich výplat na burze Nash:

Dajme tomu, že budete vlastniť 1100 NEX tokenov. Vyberiete si staking po dobu 24 mesiacov (najdlhší možný staking a tiež najväčší pasívny príjem 75 %). Na výber budú mať používatelia aj kratšie obdobia. Pre ukážku si však vypočítame maximálny možný zisk z držania tokenov NEX.

Ďalej je treba predstaviť si, akú bude mať burza Nash trhovú aktivitu, dajme tomu behom konca roka 2020. Ako príklad si vezmeme Binance, ktorej volume sa momentálne pohybuje okolo 63 miliárd dolárov mesačne. Dajme tomu, že rovnaké volume Nash do roku dosiahne.

V takej situácii by sa váš pasívny mesačný príjem pohyboval okolo 2100 USD (cca 1866 Eur) mesačne.

Pamätajme však na to, že si tu predstavujeme ideálnu situáciu. Reálna situácia by mohla byť horšia, ale tiež exponenciálne lepšia. Predsa len, trhová aktivita spojená s obchodovaním kryptomien bude určite stúpať.

Detailnejšie výpočty poskytuje Nex Staking Calculator.

Nash Exchange – možné negatíva

Pri natoľko serióznom projekte, akým je Nash, je nájsť potenciálne negatívne vcelku obťažné. V prípade Nash však ide skôr o možné budúce “zádrhely”.

Jedným z relatívnych negatív je stále očakávané oficiálne spustenie burzy. Zo strany komunity sa začína hlásiť mnoho nedočkavcov, ktorí špekulujú o tom, že tímu Nash takýmto štýlom utečie vlak.

Avšak, oneskorenie spustenia Nash sa dá považovať tiež za dôslednosť a trpezlivosť. Tvorcovia burzy chcú mať v prvom rade istotu v legalite a kvalite použiteľnosti budúcej burzy.

Ďalším možným negatívom je nedostatok trhovej aktivity. Tu nám nezostáva nič iné než špekulovať a pozorovať, ako sa trhové volume burzy Nash bude vyvíjať po jej spustení.

Ak však budú mať centralizované burzy naďalej problémy s hackerskými hrozbami, možno očakávať útek používateľov k decentralizovaným a dobre použiteľným burzám, a jedným z najsilnejších nastupujúcich hráčov je práve Nash…

Nenechajte si ujsť ďalšie diely seriálu Altcoin Hunt: sledujte nás na FacebookuInstagrameTwitteri alebo YouTube!

Tento článok má iba informatívny charakter. V žiadnom prípade nejde o finančné rady alebo nabádanie k investícii. Pred investíciou si vždy zistite vlastné informácie a rozhodujte sa na základe vlastného uváženia.

Čo čítať ďalej?

Európa je blockchainová veľmoc – Malta vytvára nové zákony a Švajčiarsko aplikuje tie staré

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Filip.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.