AlphaZero od Google – revolúcia v oblasti umelej inteligencie

0

Viete ako zarobiť 4-5% mesačne?

Zúčastnite sa nášho webináru:

Je to už dvadsať rokov, čo počítač prvýkrát porazil úradujúceho majstra sveta v šachu. Projekt DeepBlue sa tak zapísal do histórie. Odvtedy sa objavilo veľa lepších a inteligentnejších programov, ktoré DeepBlue prekonali. Donedávna na prvej priečke kraľoval Stockfish.

Google však včera Stockfish porazil pomocou vlastnej umelej inteligencie – AlphaZero (jeho „brat“ AlphaGo sa pred rokom stal úradujúcim šampiónom v starej čínskej hre Go). Ehm… a spomenul som, že Google trénoval svoju šachovú umelú inteligenciu iba štyri hodiny?

Ako je to možné?

AlphaZero je umelá inteligencia založená na neurónovej sieti, akejsi čiernej skrinke, ktorá sa dokáže učiť rôzne veci. Neurónové siete pred niekoľkými rokmi výrazne posunuli vývoj AI, umožnili nám zlepšiť automatický prehlad, ušetriť energiu v datacentrách…

Neurónka od Google je obzvlášť vyspelá. Dokáže sa totiž relatívne rýchlo učiť a nepotrebuje pritom žiadny externý zdroj dát. AlphaZero sa teda neučil študovaním rôznych pozícií.

Celá výuka v podstate prebiehala nejak takto. Na začiatku Googlovskí inžinieri  pre AlphaZero pripravili šachové pravidlá. AlphaZero následne začalo hrať samo proti sebe. Po štyroch hodinách hrania sa z neho stal najlepší šachista histórie. Stockfish porazil presvedčivo – 28:0.

Bohužiaľ, podobné neurónové siete väčšinou zvládajú iba jednu vec. Neexistuje program, ktorý by bol schopný vyriešiť komplexnejšie problémy vyžadujúce znalosti z rôznych odvetví. V tomto smere ľudský mozog naďalej víťazí a nejaký čas ešte aj bude.

Sledujte nás na facebooku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre