Alarmujúci trend na Slovensku. Firmy siahnu po 6-dňovom pracovnom týždni

  • Predĺženie pracovného času by teoreticky mohlo priniesť vyššie príjmy do štátnej pokladnice.
  • Predĺžená pracovná doba už funguje v niektorých krajinách.
  • Tento systém má však aj svoje nevýhody.
Novinky Alarmujúci trend na Slovensku
Alarmujúci trend na Slovensku. Zdroj: Shutterstock.com/PEERAWICH PHAISITSAWAN, PBXStudio
BitmarketsOkazio mobil

Slovenský pracovný trh čelí vážnym výzvam, ktoré by v budúcnosti mohli viesť k predĺženiu pracovného týždňa. Starnutie populácie, odliv kvalifikovaných pracovníkov do zahraničia a rastúci tlak na konkurencieschopnosť sú hlavnými faktormi, ktoré by mohli prinútiť zamestnávateľov k zavedeniu 6-dňového pracovného týždňa, podobne ako sa to už deje v niektorých európskych krajinách. Upozornil na to portál Zoznam.sk.

Situácia na pracovnom trhu sa stáva čoraz napätejšou. Demografický vývoj naznačuje, že počet pracujúcich občanov bude v najbližších rokoch výrazne klesať, čo môže viesť k vážnym problémom v mnohých odvetviach. Tento trend je už teraz viditeľný v susedných krajinách, kde niektoré firmy siahajú po netradičných riešeniach.

Čo ovplyvní pracovnú dobu Slovákov?

Významným faktorom je aj pokračujúci odchod mladých kvalifikovaných pracovníkov do zahraničia. Slovenské firmy tak strácajú cenných odborníkov, ktorých je čoraz ťažšie nahradiť. Tento trend môže v konečnom dôsledku viesť k tomu, že zamestnávatelia budú nútení predĺžiť pracovný čas zostávajúcim zamestnancom.

 

Konkurenčný tlak v rámci Európskej únie predstavuje ďalšiu výzvu. Slovenské podniky musia držať krok s európskou konkurenciou, a ak nebudú schopné získať dostatok pracovnej sily, môžu sa uchýliť k predĺženiu pracovného týždňa ako k jednému z riešení na udržanie produktivity.

Experti na pracovné právo však upozorňujú na možné riziká:

Zavedenie 6-dňového pracovného týždňa by mohlo mať závažné dopady na zdravie zamestnancov a ich work-life balance. Zvýšená únava a stres by paradoxne mohli viesť k zníženiu celkovej produktivity práce.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Hrozí práca navyše?

Späť
Strana 1/2Ďalej
Mind of Pepe PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.