- Ženy by si mali dávať pozor na hygienické produkty, ktoré používajú.
- V niektorých z nich totiž našli toxické kovy, ktoré sú nebezpečné pre zdravie.
Portál Womens Voices for the Earth informuje o tom, že ženské tampóny, ktoré denne používajú milióny žien po celom svete, obsahujú ťažké kovy. Poukázalo na to vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley na čele s doktorkou Jenni Shearston.
Vedci identifikovali prítomnosť 16 kovov v 14 rôznych značkách tampónov. „Je to prvýkrát, čo boli zverejnené údaje o testovaní toxických ťažkých kovov v tampónoch (alebo v akomkoľvek menštruačnom produkte),” uvádza portál WVE.
Každý testovaný tampón obsahoval zistiteľné množstvá aspoň piatich kovov, pričom úrovne sa výrazne líšili medzi jednotlivými produktmi.
Žiadna z týchto chemikálií nebola uvedená ako zložka na obaloch, čo naznačuje, že môžu byť súčasťou iných uvedených zložiek, môžu byť kontaminantmi zavedenými v dodávateľskom reťazci alebo môžu byť zámerne pridané, ale nezverejnené.
Bez ohľadu na dôvod, tieto chemikálie nie sú uvedené na obaloch, a ženy sa im tak nedokážu vyhnúť.
Kontaminácia ťažkými kovmi je dnes dosť bežná – tieto chemikálie sa našli v potravinách, pitnej vode, kozmetike, hračkách a tak ďalej. Toto je však prvýkrát, čo vieme, že aj tampóny obsahujú tieto toxické chemikálie.
Použitie tampónu je však iné – predstavuje jedinečnú cestu expozície veľmi citlivej, intímnej a savej časti tela. Vaginálne a vulválne vystavenie chemikáliám môže výrazne ovplyvniť ženské reprodukčné zdravie. Neexistuje však dostatok súčasného výskumu, ktorý by pomohol pochopiť, aké môžu byť zdravotné dôsledky.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
O aké tampóny ide?
Značky tampónov, ktoré sú rizikové, štúdia neodhalila.
Počas štúdie sa vedci zamerali na faktory, ako je organický vs. neekologický, super vs. bežný, americký verzus medzinárodný, plastový aplikátor vs. kartón alebo žiadny aplikátor.
Ukázalo sa, že organické tampóny mali nižšie hladiny niektorých kovov, ale vyššie hladiny iných. Je však potrebné dodať, že štúdia sa venovala iba ťažkými kovmi. Nebrala teda do úvahy iné typy problémových chemikálií, ktoré sa často nachádzajú v týchto výrobkoch.
V štúdii bolo testovaných 16 kovov, vrátane arzénu, bária, vápnika, kadmia, kobaltu, chrómu, medi, železa, mangánu, ortuti, niklu, olova, selénu, stroncia, vanádu a zinku. Vedci zistili prítomnosť všetkých 16 týchto látok v testovaných tampónoch, uvádza portál Info.sk.
Vo všetkých vzorkách boli zistené viaceré kovy, vrátane arzénu, kadmia, chrómu, olova a vanádu. Medzi nimi malo olovo najvyššiu koncentráciu s priemernou hodnotou 120 nanogramov na gram (ng/g). Nasledovalo kadmium s koncentráciou 6,74 ng/g a arzén s hodnotou 2,56 ng/g.
Výskumníci v štúdii poznamenali:
Neexistuje žiadna bezpečná úroveň vystavenia olovu. Každý podiel olova, ktorý sa môže uvoľniť z tampónu a dostať sa do systémového obehu, môže mať negatívne zdravotné dôsledky.
Doplnili, že žiadna značka alebo typ tampónu nemali celkovo výrazne nižšie hladiny kovov.