- Slovenské firmy bojujú s krízou.
- Každá piata spoločnosť vykazuje finančné problémy.
- Najzraniteľnejšie sú podniky v gastro sektore.
Slovenské firmy čelia úpadku. Každá piata firma na Slovensku bola v roku 2024 v kríze. Tento podiel bol v posledných rokoch relatívne stabilný. Ukázali to najnovšie dáta portálu Valida.sk, podľa ktorých bolo k 31. decembru 2023 v problémoch 58.958 obchodných spoločností, teda 22 % zo všetkých. Tento stav sa projektuje na celý rok 2024.
„Najviac zasiahnutým sektorom sú ubytovacie a stravovacie služby, kde až 38,5 % firiem spĺňa kritériá krízy,” priblížil Juraj Ďurina z dátovo-poradenského portálu. Naopak, najnižší podiel firiem v kríze bol v oblasti informačných technológií a telekomunikácií (12,8 %) a v zdravotníctve (9,3 %).

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Slovenské firmy čelia vážnym problémom
Tieto údaje naznačujú, že sektory závislé od priameho kontaktu so zákazníkmi sú zraniteľnejšie. Náchylnejšie na finančné problémy sú tiež menšie firmy.
Z hľadiska veľkosti podnikov je najvyšší podiel firiem v kríze medzi spoločnosťami s obratom do 60 000 eur. So zvyšujúcim sa obratom tento podiel klesá, napríklad pri firmách s obratom medzi 3,5 až 30 miliónmi eur je v kríze len 11,6 % z nich,” doplnil odborník.
Spoločnosť je podľa Obchodného zákonníka v kríze vtedy, ak je v úpadku alebo jej úpadok hrozí, čo znamená, že pomer jej vlastného imania k záväzkom je menej ako 8 ku 100. Tento stav sa vyhodnocuje na základe účtovných závierok.
Spoločnosť, ktorá spĺňa tieto kritériá, sa do krízy dostáva automaticky, bez ohľadu na to, či to firma a jej vedenie vníma alebo nie. Za identifikáciu tohto stavu a prijatie príslušných opatrení sú zodpovední práve štatutárni zástupcovia spoločnosti, ktorí majú povinnosť sledovať finančnú situáciu podniku a konať v súlade so zákonnými povinnosťami.
Spoločnosti v kríze majú zákonom stanovené obmedzenia, najmä pokiaľ ide o vrátenie plnení nahrádzajúcich vlastné zdroje, ako sú napríklad pôžičky od spoločníkov alebo štatutárov. Porušenie týchto zákazov môže viesť k povinnosti vrátiť takéto plnenia späť do spoločnosti a členovia štatutárneho orgánu môžu niesť osobnú zodpovednosť za škody spôsobené spoločnosti alebo jej veriteľom,” upozornil právnik Milan Žoldoš.
Je preto dôležité, aby si firmy uvedomovali riziká spojené s finančnou krízou a včas prijímali opatrenia na stabilizáciu svojho hospodárenia.