Aktuálne: Česko prijíma krypto reguláciu. Slováci ticho závidia

  • Česká národná banka získava plnú kontrolu nad obchodovaním s kryptoaktívami.
  • Licencovaných obchodníkov bude len niekoľko desiatok, čo výrazne prečistí trh.
  • Po troch rokoch držby kryptoaktív budú príjmy oslobodené od dane.
Novinky Česko schválilo nový krypto zákon
Česko schválilo nový krypto zákon
BitmarketsKvakomat mobil

Český prezident Petr Pavel podpísal prelomový zákon o digitalizácii finančného trhu, ktorý prináša novú éru pre kryptoaktíva. Ako informuje magazín Forbes, ide o prvý komplexný legislatívny rámec v tejto oblasti.

Daňové úľavy z kryptomien

Najnovší zákon implementuje európske nariadenie MiCA, ktoré stanovuje jednotné pravidla pre obchodovanie s kryptoaktívami v celej Európskej únii (EÚ). Sprostredkovatelia budú musieť zhromažďovať údaje o predávajúcich a kupujúcich, čo má obmedziť pranie špinavých peňazí. Tu ale ani zďaleka nekončíme, keďže MiCA sa vzťahuje na celú EÚ.

Významnou zmenou je daňová úprava, ktorá zavádza tzv. časový test. To znamená, že príjem z predaja kryptoaktív bude po troch rokoch držby oslobodený od dane, podobne ako je to pri akciách. Nová legislatíva tiež umožní krypto spoločnostiam zriadiť bankové účty. Česká národná banka (ČNB) môže udeliť pokuty až do výšky 50 miliónov korún a má právo zakázať činnosť poskytovateľom služieb, ktorí porušia pravidlá.

Uberie sa podľa vás Slovensko podobným smerom ako Česko?

Experti predpokladajú, že vďaka novej legislatíve vzrastie objem obchodov s kryptoaktívami o 25 % ročne. Českí investori už teraz držia kryptoaktíva v hodnote presahujúcej 15 miliárd korún. Česko sa týmto krokom zaradilo medzi európskych lídrov v regulácii digitálnych aktív. Kvalitná regulácia tak môže prilákať do krajiny zahraničné investície v hodnote niekoľkých miliárd korún.

Česko ako nové krypto centrum v Európe

Nedávno sme vás informovali, Že ČNB zvažuje nákup Bitcoinu do strategickej rezervy podobne ako USA. Tento krok sa však ECB nepáči. Christine Lagardeová odmietla Bitcoin ako rezervné aktívum centrálnej banky.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slováci sa len prizerajú

Zatiaľ čo naši susedia sa stávajú lídrom v oblasti inovatívnych kryptomien, Slovensko sa uberá presne opačným smerom. U nás je totiž predmetom zdanenia akýkoľvek ziskový presun kryptomeny na iné aktívum. To by ale nebol problém, ak by daňové zaťaženie nebolo až príliš vysoké. Navyše u nás neplatí žiadny časový test pre kryptomeny ako v prípade akcií a ETF.

Zákon o daní z príjmov (zákon č. 595/2003 Z. z.) upravuje zdaňovanie kryptomien v roku 2025. Daň z príjmu fyzickej osoby z kryptomien je určená nasledovne:

  • 19 % z tej časti základu dane, ktorá nepresiahne 176,8-násobok sumy platného životného minima vrátane
  • 25 % z tej časti základu dane, ktorá presiahne 176,8-násobok platného životného minima.
  • Fyzická osoba zaplatí po vykonaní ročného zúčtovania aj zdravotné poistenie vo výške 15 % z príjmov z predaja virtuálnych mien.

> Návod ako zdaniť kryptomeny na Slovensku v roku 2025 <<<

Krypto regulácie

Krypto regulácie. Zdroj: shutterstock.com/Vitalii Vodolazskyi

Regulácia MiCA

Regulácia MiCA neobišla ani Slovensko. Po novom tak subjekty poskytujúce určité služby kryptoaktív v rámci EÚ musia mať autorizáciu ako CASP (poskytovateľ kryptomenových služieb).

Ak sa viac zaujímate o kryptomeny, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Mind of Pepe PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.