- Ľudia čoraz viac investujú do fondov.
- Medziročne hodnota narástla o viac než 10 %.
- Oplatí sa do nich investovať?
Celková hodnota aktív investičných podielových fondov dosiahla na konci prvého štvrťroka 10,2 miliardy eur, čím prvýkrát prekonala hranicu 10 miliárd eur.
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje podľa údajov Národnej banky Slovenska nárast o 10,5 %. Oproti predchádzajúcemu kvartálu to znamenalo zvýšenie o 4,9 %, píše SITA.
„V oboch prípadoch to bolo vďaka rastu objemu aktív akciových, dlhopisových a realitných fondov,” komentovala analytička Wood & Company Eva Sadovská.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Hodnota podielových fondov stúpa
Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov mali ku koncu marca naďalej zmiešané fondy, a to 36,6 %. Znižovanie ich podielu je však podľa analytičky neprehliadnuteľné. V závere roka 2021 to bol ešte podiel 50 %.
Naopak, podiel realitných a akciových fondov v posledných rokoch rástol. Pri realitných fondoch je to podiel 25,4 % a pri akciových fondoch 23,1 %. Dlhopisové fondy boli na celkových aktívach zastúpené podielom 14,7 %, ostatné fondy vykázali ku koncu prvého štvrťroka podiel 0,2 %.
Podľa údajov NBS bola na konci marca finančná hodnota aktív realitných fondov 2,6 mld. eur a ide tak zároveň podľa Sadovskej o historicky najvyššiu hodnotu týchto aktív. V medziročnom porovnaní s je to nárast o 3,7 %. Oproti koncu predchádzajúceho kvartálu to bol nárast o 1,4 %.
Realitné fondy patria do skupiny podielových fondov, ktoré sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Investovanie do takýchto fondov sa podľa Sadovskej uskutočňuje prostredníctvom správcovských spoločností.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Investori si cez realitné fondy kupujú podiely v administratívnych budovách, v nákupných centrách, v rezidenčných nehnuteľnostiach či v logistických a priemyselných parkoch a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi.
Od investora sa vyžaduje kapitál, o správu nehnuteľnosti sa postará správcovská spoločnosť. „Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi z nájmov a nárastu trhovej hodnoty nehnuteľnosti a je zároveň alternatívou voči časovo a administratívne náročnejšiemu investovaniu do kúpy tzv. investičného bytu,” skonštatovala analytička.