- Kataster nehnuteľností na Slovensku stále nefunguje.
- K dispozícii sú iba niektoré služby v obmedzenom režime.
- Pri žiadosti o hypotéku nemusíte mať šťastie.
Kataster nehnuteľností čelil hekerskému útoku, pričom prvé komplikácie sa začali objavovať už 5. januára. Služby ako katastrálna mapa a elektronické údaje o nehnuteľnostiach sa tak stali nedostupnými. K údajom nemajú prístup ani bežní občania a ani profesionálni používatelia. K úveru sa však dostať za istých podmienok dá, informuje denník Pravda.
Žiadosť o hypotéku nemusí byť úspešná
Jeden z najčastejších problémov spojený s nefunkčnosťou katastra nehnuteľností je komplikácia pri vybavovaní úveru na bývanie. Banky totiž bez údajov z katastra nedokážu uvoľniť hypotéku. Jednoducho povedané – trh s nehnuteľnosťami sa zastavil na území celej republiky.
Otázkou tak zostáva, či je vôbec možné v súčasnosti hypotéku vybaviť alternatívnym spôsobom. List vlastníctva so zapísanou plombou, bohužiaľ, nie je možné overiť elektronicky, a tak ho klient musí do banky doniesť vo fyzickej forme za predpokladu, že mu ho kataster vydá. Návrh na vklad do katastra nehnuteľností je potrebný s číslom konania a s originálom listu vlastníctva, pričom oba dokumenty musia byť od úradu opečiatkované a následne sa porovnajú s poslednými online dátami.
Na základe toho by sme mohli usúdiť, že katastrálne úrady čiastočne poskytujú obmedzené služby, no o komplexnom fungovaní určite hovoriť nemôžeme. Stále platí, že sa čaká na opätovné spustenie služieb katastra. Navyše je potrebné dodať, že nie každý sa k originálu listu vlastníctva s pečiatkou môže dostať.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Kataster nehnuteľností ostáva nefunkčný
Táto situácia nastala uprostred rastúceho záujmu o hypotéky. V júli tohto roku sa tempo rastu počtu hypoték zvýšilo o 2,9 % a v októbri to bolo už 3,4 %. A to aj napriek tomu, že banky v súčasnosti bežne ponúkajú hypotéky za 3,50 %. Ľudia si tak pravdepodobne chtiac-nechtiac museli zvyknúť na vyššie ceny.
Vyriešenie aktuálnej situácie je v nedohľadne. Nikto tak nedokáže predpovedať, kedy presne sa situácia vyrieši. Pravda informovala, že šéf Úradu geodézie, kartografie a katastra upokojil ľudí, že nedochádza k nijakým zásahom do databázy katastra, a tak sa ľudia nemusia báť, že pre útoky prídu o pozemky či nehnuteľnosti.
Kataster nehnuteľností má niekoľkovrstvové zálohy, vďaka ktorým môže obnoviť dáta pre poskytovanie kritických služieb. Tieto zálohy sa však musia najprv zabezpečiť a skontrolovať.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: