Ako zarobiť na poklese trhu? Tu je zopár skvelých tipov

  • Poklesy na trhu nám prinášajú najlepšie príležitosti ako zarobiť.
  • My vám ukážeme, ako na to.
Plus Ako zarobiť na poklese trhu
Ako zarobiť na poklese trhu. Zdroj: shutterstock.com/Bigc Studio/Prostock-studio
BitmarketsMemex mobil banner

Ako zarobiť na poklese trhu? Trh s kryptomenami je ako horská dráha – dynamická, nepredvídateľná a plná adrenalínu.

Pred pár rokmi sme boli svedkami jedného z najväčších prepadov trhu v oblasti digitálnych aktív. Bol to moment, kedy sa mnohým investorom zdalo, že sa ich investície rozplynú no pre skúseného obchodníka to znamenalo príležitosť.

Vždy existujú stratégie, ktoré umožňujú zisky aj v čase, keď trh zaznamenáva pokles, avšak je potrebné mať jasno v možnostiach, ktoré sa naskytujú, a byť pripravený konať rýchlo a s rozvahou.

Identifikácia príležitostí

Krízové situácie prichádzajú nečakane a zvyčajne prinášajú paniku na trhoch. Menej skúsení investori často podľahnú strachu a impulzívne predávajú, čím otvárajú priestor pre ostrieľaných obchodníkov.

Buďte pozorní

Pri sledovaní trhových indikátorov je kľúčové rozpoznať presýtenosť predaja (over-selling) a iracionálnu averziu k riziku. Tieto momenty môžu signalizovať, že aktíva dosiahli svoje potenciálne dno a môžu nasledovať korekcie alebo dokonca obraty trendu.

 

Technická analýza a poznanie histórie trhu sú neoceniteľné pri identifikácii obratov a vstupných bodov. Obchodníci by mali byť neustále v pohotovosti a s dôkladnou prípravou.

Signály pre predpovede poklesu

Identifikácia poklesov na kryptomenových trhoch vyžaduje pozornosť a znalosť špecifických signálov.

Prudký nárast objemu obchodovaných aktív často predznamenáva blížiaci sa pokles ich hodnoty.

Zvýšená volatilita a rozšírenie bid-ask spreadu sú typickými indikátormi, ktoré obchodníci monitorujú pri predikcii nadchádzajúceho poklesu. Rýchla zmena cien môže slúžiť ako varovný signál začínajúceho downtrendu.

Neignorujte ukazovatele makroekonomickej neistoty — či už ide o politické udalosti alebo globálne ekonomické šoky. Tieto faktory často predurčujú dlhodobé trendové zmeny na kryptotrhu a môžu silne ovplyvniť jeho smerovanie.

Analýza odvetví odolných voči poklesu

Na trhu existujú odvetvia, ktoré svojou povahou preukazujú väčšiu odolnosť voči volatilite, ako je napríklad sektor spotrebiteľských nevyhnutností alebo utility, ktoré poskytujú základné služby nezávisle od ekonomických fluktuácií.

Dôležité je spoznať sektory s pravidelnými a predvídateľnými cash flow.

Farmaceutické firmy

Farmaceutické a zdravotnícke spoločnosti často ukazujú silu počas turbulencií vďaka stabilnému dopytu po ich produktoch a službách.

Technológie sa tiež môžu javiť ako odolné voči poklesom, predovšetkým tie, ktoré sa zaoberajú infraštruktúrou, ako sú clouddové služby alebo kybernetická bezpečnosť.

Investície do takýchto sektorov môžu predstavovať bezpečnejšie prístavy voči nepredvídateľnosti trhov. Sú to oblasti, kde prirodzená nevyhnutnosť ich produktov alebo služieb môže znižovať riziko výraznejšieho negatívneho vplyvu z trhových nálad.

Zároveň je významné sledovať aj takzvané defenzívne akcie, čiže cenné papiere spoločností s dlhodobo stabilnou výkonnosťou a malými výkyvmi vo výnosoch.

Význam diverzifikácie portfólia

Diverzifikácia portfólia je kľúčová stratégia znižujúca riziko a zvyšujúca potenciál portfólia na zvládnutie trhových volatilit.

  • Rozloženie rizika – investícia do rôznych aktív redukuje možnosť významných strát pri poklese jednotlivých sektorov.
  • Geografická diverzifikácia – rozšírenie investícií do rôznych krajín a regionálnych trhov mitiguje lokálne ekonomické riziká.
  • Sektorová diverzifikácia – rozloženie investícií do rôznych sektorov, akými sú napríklad technológie, zdravotníctvo alebo utilitné služby, vyrovnáva vplyv sektorových cyklov.
  • Diverzifikácia podľa tried aktív – zahrnutie akcií, dlhopisov, komodít alebo kryptomien rozkladá riziko a zvyšuje potenciál rôznych výnosov.

Menšia korelácia medzi rôznymi aktívami portfólia môže viesť k stabilnejšiemu výkonu v turbulentných časoch.

V prípade trhových poklesov, dobre diverzifikované portfólio dokáže zmierniť negatívne dopady a umožniť rýchlejšie zotavenie.

Späť
Strana 1/4Ďalej
txbtxb
Autor:
Henrieta Balázsová
Henrieta Balázsová

Vyštudovala psychológiu, no nakoniec jej učaroval svet marketingu. Na vlnách kreatívy surfuje od roku 2016. Venovala sa aj redaktorskej a editorskej činnosti pre viaceré redakcie.