Ako sú na tom zásobníky plynu po tejto zime? Odpoveď mnohých prekvapí

  • Zásobníky zemného plynu majú aktuálne stále 59 % svojej kapacity.
  • To by malo stačiť aj na budúcu zimu.
  • Problémom môže byť ukončenie dovozu ruského plynu cez územie Ukrajiny.
Ekonomika Plynové zásobníky môžu vďačiť relatívne teplej zime
Plynové zásobníky môžu vďačiť relatívne teplej zime. Zdroj: shutterstock.com/Marian Weyo/Kodda
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Cena zemného plynu aktuálne atakuje svoje trojročné minimum, čo je pre nás len dobrá správa. Je tak potvrdené, že EÚ situáciu zvláda aj bez vysokých dodávok z Ruska. O téme informoval portál oPeniazoch.

Aktuálne ceny plynu sa tak vrátili do obdobia spred ruskej invázie na územie Ukrajiny. Obmedzená spotreba plynu bola najmä vďaka relatívne teplej zime a čoraz väčšiemu využívaniu zdrojov obnoviteľnej energie.

Ak sa pozrieme na plyn v zásobníkoch, tak tie sú naplnené stále na rekordných 59 %. Táto nevyužitá kapacita tak je už teraz pripravená na ďalšiu vykurovaciu sezónu 2024/2025.

Dnešný stav zásob a importy z nových trhov však tieto obavy nateraz necháva v úzadí, keďže Európa je na ceste k ďalšiemu rekordu v zásobách pred začiatkom leta a zdá sa, že dosiahnutie predsezónnych kvót Európskej únie stanovených po ruskej invázii pre objemy zásobníkov (90 % do 1. novembra), bude tento rok veľmi hladké.

Priaznivú situáciu ale môže narušiť prerušenie dodávok ruského plynu zo susednej Ukrajiny. Ešte v roku 2019 bola dohoda medzi Naftogazom a ruským Gazpromom, tá však koncom tohto roka vyprší, pričom Ukrajina jasne tvrdí, že dohodu nebude predlžovať.

Plynové zásobníky sú rekordne plné

Plynové zásobníky sú rekordne plné. Zdroj: shutterstock.com/INSAGO

Aj keď sú európske zásobníky plynu pomerne plné, v ohrození sú štáty, ktoré stále veľkú časť plynu dovážajú práve z Ruska. Medzi ne patrí Rakúsko a Slovensko.

Aktuálne ide z ruského územia plyn na pokrytie zhruba 3,5 % spotreby Európy, teda nejakých 40 miliónov metrov kubických zemného plynu za deň. Polovica z toho objemu ide práve na Slovensko a do Rakúska.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Pomáhame si dovozom LNG z USA

Európa sa však spolieha aj na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov, ktoré v minulom roku pokryli takmer 14 % dopytu po plyne v celej Európskej únii.

Takmer štvornásobný rozdiel medzi cenami plynu v USA a Európe znamená, že Európa zostane atraktívnou destináciou pre amerických producentov a môžeme tak povedať, že v súčasnosti určuje cenu v Európe americký LNG.

Ďalších 14 % spotreby EÚ taktiež v podobe LNG putuje naďalej z Ruska. Aj napriek vysokým sankciám sa predpokladá, že obchod bude fungovať minimálne aj najbližšiu zimu.

Analytici predpokladajú, že referenčná holandská cena zemného plynu TTF bude v rozmedzí 29 až 37,5 eura/MWh, teda v zhode s očakávaniami na úrovni 35 eur/MWh. Aktuálna cena je 27,5 eura/MWh, avšak extrému z leta 2022, kedy cena vystrelila na 240 eur/MWh, sa Európa báť nemusí.

Prečítajte si aj: V Rusku chýbajú herné konzoly. Putin chce vyvinúť vlastné

txbtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.