- Jindřich Pokora sa investovaním zaoberá už niekoľko rokov.
- Za ten čas nazbieral veľké množstvo skúseností.
- Tie dal v spolupráci s XTB do podoby nového ebooku.
PR článok XTB. Rozumný investor, vlastným menom Jindřich Pokora, prevádzkuje rovnomenný kanál na YouTube, kde má takmer 30 000 odberateľov. Investovaním a analýzou firiem sa zaoberá už niekoľko rokov, za ten čas nazbieral veľké množstvo skúseností, ktoré v spolupráci s XTB spracoval do podoby nového ebooku nazvaného 10 rád Rozumného investora.
Rady rozumného investora
Ako názov napovedá, Jindřich sa v tomto reporte podelil o 10 myšlienok, ktorými by sa podľa neho mali riadiť všetci dlhodobí investori. V tomto článku prinášame malú ochutnávku:
- Premýšľajte o tom, že nakupujete biznisy. Väčšina z nás považuje akcie za cenný papier, ktorý môže zarobiť alebo stratiť naše peniaze. To však nie je tak úplne pravda. Ako by sa na svoje obchody mal správne pozerať dlhodobý investor?
- Držte sa v okruhu kompetencií. V dnešnej dobe sa dočítate o dôležitosti diverzifikácie pri investovaní, čo je dôvod, prečo mnoho investorov skončí s desiatkami akcií. Je to však správny prístup?
- Neinvestujte do akcií na dlh. Pri investovaní sa niekedy hovorí, že dlh je dobrý sluha, ale zlý pán. Mali by ste teda pri nákupe akcií používať pákový efekt? A čo keď spoločnosti, do ktorých investujeme, už sami pákový efekt používajú?
- Vyhľadávajte bezpečnostný vankúš. Ide o jeden z najlegendárnejších konceptov investovania, o ktorom hovoril Benjamin Graham a neskôr Warren Buffett a Charlie Munger. Čo však tento koncept znamená a ako vám môže pomôcť pri investovaní?
- Verte sami sebe a svojej analýze. Investovanie je racionálna disciplína. Všetci sme však ľudia a niekedy podliehame emóciám, ktoré spôsobujú, že nie vždy konáme racionálne. V čom môže byť tento krok pri investovaní nebezpečný a prečo by sme sa mu mali vyhnúť?
98 %
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým
rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov
retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s
finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť,
či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť
podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
- Investujte do produktívnych aktív. Investovanie je o hľadaní najlepšej možnosti. V rámci akciového trhu sa rozhodujete, do ktorej spoločnosti investovať. Rozhodujete sa tiež, či vôbec investovať do jednotlivých akcií alebo ETF. Ďalej sa rozhodujete aj či investovať do akcií alebo ETF, alebo do niečoho úplne iného, napríklad do nehnuteľností, dlhopisov alebo zlata. Ako ale vyzerá dlhodobé zhodnotenie a porovnanie týchto aktív?
- Pracujte na svojom úsudku. Podľa úspešných investorov Nicka Sleepa a Qaisa Zakariu existujú 3 rôzne konkurenčné výhody investora. Informačná, analytická a psychologická. Podľa nich je dlhodobou konkurenčnou výhodou predovšetkým tá psychologická. Čo to ale presne znamená?
- Využite svoju trpezlivosť. V oblasti investovania zrejme nikto nevymyslel nič lepšie ako dlhodobosť a pravidelnosť. Dnešný svet nás však núti očakávať rýchle výsledky. Prečo by to však pri investovaní nemuselo byť správne a ako sa zmenila priemerná dĺžka držania akcií v USA?
- Nájdite si niekoho ďalšieho, s kým budete môcť prebrať svoje myšlienky. Má experiment psychológa Daniela Simonsa, ktorý asi pred 15 rokmi ukázal gorilu a ľudí, ktorí si podávali basketbalovú loptu, niečo spoločné s tým, ako investor vníma svoje investície?
- Vyhnite sa populárnym investičným službám. Dnešná doba je veľmi špecifická v tom, že obsah je vytváraný z veľkej časti aj pre dosah. Existuje niekoľko akcií, ktoré zaručene pritiahnu pozornosť. Čo má toto tvrdenie spoločné s tým, ako fungujú investiční poradcovia?
Pokiaľ sa o radách Rozumného investora chcete dozvedieť viac, na tomto odkaze nájdete kompletný ebook úplne zadarmo.