Ako obchodovať trendové čiary

Plus Trendové čiary
Trendové čiary. Zdroj: TradingView
Okazio PCWallstreetpepe ICO mobil baner

Rastúce a klesajúce trendy sú jednou z najdôležitejších tém medzi technickými analytikmi a obchodníkmi. Vďaka nim zisťujeme, že základné trhové podmienky fungujú v prospech pozície obchodníka, a nie proti nej. Trendové čiary sú ľahko rozpoznateľné čiary, ktoré obchodníci kreslia do grafov, aby spojili významné hladiny odporu alebo rezistencie. Výsledná čiara sa potom použije na to, aby obchodník získal dobrú predstavu o smere, ktorým by sa mohla pohybovať hodnota investície. V tomto článku sa dozviete, ako tento nástroj používať a ako kresliť trendové čiary.

Základy trendovej čiary

Pochopenie smeru základného trendu je jedným z najzákladnejších spôsobov, ako zvýšiť pravdepodobnosť úspešného obchodu.

Klesajúce trendové čiary naznačujú, že existuje nadmerné množstvo ponuky. Účastníci trhu majú vyššiu ochotu aktívum predať ako kúpiť. Ako môžete vidieť nižšie, keď je prítomná klesajúca trendová čiara, znamená to, že ponuka prevyšuje dopyt.

Naopak, vzostupný trend je signálom, že dopyt po aktíve je väčší ako ponuka, a používa sa na to, aby naznačil, že cena bude pravdepodobne naďalej smerovať hore.

Horná trendová čiara. Zdroj: TradingView

Horná trendová čiara. Zdroj: TradingView

Trendové čiary sa môžu drasticky líšiť v závislosti od použitého časového rámca a sklonu čiary. Stále platí, že čím dlhodobejšia je trendová čiara, tým významnejšia je a a o to ťažšie ju cena v budúcnosti prelomí.

Podpora a odpor

Trendové čiary sú relatívne jednoduchým nástrojom, ktorý možno použiť na meranie celkového smeru daného aktíva. Môžu sa použiť aj na predpovedanie oblastí podpory a odporu. To v praxi znamená, že trendové čiary sa používajú na identifikáciu úrovní na grafe, ktoré bude mať v budúcnosti cena problém preraziť. Tieto informácie môžu byť veľmi užitočné pre obchodníkov, ktorí hľadajú vstup do trhu, alebo môžu byť dokonca použité na efektívne riadenie rizika príkazom stop-loss.

Technickí obchodníci venujú aktívu obzvlášť veľkú pozornosť, keď sa cena blíži k trendovej čiare. Tieto oblasti často hrajú hlavnú úlohu pri určovaní krátkodobého smerovania ceny. Keď sa cena blíži k hlavnej úrovni podpory/rezistencie, môžu nastať dva rôzne scenáre:

  • Cena sa odrazí od trendovej čiary a bude pokračovať v smere predchádzajúceho trendu.
  • Cena prelomí trendovú čiaru, ktorú potom možno použiť ako dôkaz toho, že súčasný trend sa obracia alebo oslabuje.

Chceš rýchlo nakúpiť/predať kryptomeny a neplatiť obrovské sumy za túto službu? V tom prípade si nájdi overenú zmenáreň, ktorá ťa neokradne na skrytých poplatkoch. My jednoznačne odporúčame burzu Binance, kde nájdeš široký výber kryptomien. Vytvor si účet cez >>>tento odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na obchodné poplatky.

Kreslenie vlastných trendových línií

Ako už bolo spomenuté, trendové čiary sú jednoduché čiary, ktoré spájajú lokálne minimá alebo maximá. Problém nastáva so zisťovaním, ktoré ceny sa používajú na vytvorenie trendovej čiary. Väčšinou sa používajú na sviečkovom grafe 4 ceny: open, close, high, low. Ktoré však použiť pri kreslení trendovej čiary?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Technické signály generované rôznymi technickými ukazovateľmi sú veľmi subjektívne a trendové čiary nie sú výnimkou. Je výlučne na rozhodnutí obchodníka, pokiaľ ide o výber bodov, ktoré sa použijú na vytvorenie línie. Bez ohľadu na to, aké ceny sú spojené, je dôležité poznamenať, že čím viac cien sa dotýka trendovej čiary, tým silnejšia a významnejšia je čiara.

  • Vo všeobecnosti sa vzostupné trendové čiary používajú na prepojenie cien, ktoré fungujú ako podpora, zatiaľ čo dané aktívum má stúpajúci trend. To znamená, že stúpajúce trendové čiary sú nakreslené hlavne pod cenou.
  • Naopak, klesajúca trendová čiara sa vo všeobecnosti používa na spojenie lokálnych maxím, ktoré pôsobia ako odpor, zatiaľ čo dané aktívum má klesajúci trend.

Viete používať aj oba typy trendových čiar súčasne. V ten moment vznikne pattern (schéma).

Príklad kreslenia trendovej čiary

Na ilustráciu konceptu kreslenia vzostupnej trendovej čiary sme sa rozhodli pozrieť sa na cenu BTC/USD. Ako môžete vidieť nižšie, trendová čiara je nakreslená tak, že spája znázornené minimá.

Spodná trendová čiara. Zdroj: TradingView

Spodná trendová čiara. Zdroj: TradingView

Ako čas plynie, v grafe nižšie môžeme vidieť, že cena opäť testovala podporu trendovej čiary. Je to dôležité, pretože čím viackrát sa cena dotkne trendovej čiary, tým je čiara významnejšia. Cenovú akciu by obchodníci použili ako potvrdenie, že trendová čiara je platná. V tomto prípade by sa obchodníci snažili vstúpiť do long pozície čo najbližšie k trendovej čiare. Nakupovali by teda na lokálnom minime.

Spodná trendová čiara. Zdroj: TradingView

Spodná trendová čiara. Zdroj: TradingView

Len čo technicky orientovaný obchodník vstúpi do pozície blízko trendovej línie, ponechá pozíciu otvorenú, kým sa cena nepohne pod podporu trendovej línie. Väčšina obchodníkov bude neustále upravovať svoje stop-loss príkazy tým, že ich posunie vyššie, pretože trendová čiara bude naďalej stúpať. Táto metóda zaisťuje, že obchodník môže uzamknúť čo najväčšiu časť zisku bez toho, aby bol príliš skoro vyradený z pozície. Niektoré burzy poskytujú aj nastavenie trailing stop-loss, čo znamená, že stop-loss sa bude hýbať automaticky s cenou.

Záver

Trendové čiary bežne používajú obchodníci, ktorí sa snažia zabezpečiť, aby základný trend aktíva fungoval v prospech ich pozície. Trendové čiary môžu obchodníci efektívne využívať na meranie potenciálnych oblastí podpory/odporu, čo môže pomôcť určiť pravdepodobnosť, že trend bude pokračovať. Táto strategická výhoda je dostupná každému obchodníkovi, ktorý je ochotný venovať čas tomu, aby sa naučil nakresliť základnú trendovú líniu a začleniť ju do svojej obchodnej stratégie.

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.