- Najčastejším typom batérií sú lítium-iónové.
- Aj ich nabíjanie má svoje pravidlá.
- Veľa vecí im však škodí.
Naše smartfóny využívame na dennej báze a aj pomerne často, pretože dnes už toho zvládnu skutočne veľa. Ako ale dosiahnuť, aby mali lepšiu výdrž aj po nejakom čase? O téme informoval portál Živé.
Asi nie je pre nikoho novou informáciou, že najčastejším typom batérií používaných v smartfónoch, prípadne v notebookoch a inej malej spotrebnej elektronike, sú práve lítium-iónové.
Ich plusmi je vysoká energetická hustota a ľahká úprava rozmerov. Avšak, tento typ zrejme čoskoro nahradia batérie s tuhým elektrolytom. Tie sú výrazne mechanicky odolnejšie a bezpečnejšie.
Bežne používané a dostupné batérie by mali zvládnuť zhruba 800 nabíjacích cyklov. Celý nabíjací cyklus znamená nabitie od 10 do 90 %. Po vyššie zmienených 800 nabíjacích cykloch je kapacita batérie nižšia ako 50 %.
Pozor však na to, že aj novú batériu môže poškodiť to, že ju necháte úplne vybiť a následne bude nejaké dlhšie obdobie takto odpočívať. Počas toho sa na elektródach začne vytvárať oxid lítia, čo vedie k zmenšovaniu kapacity batérie.
Avšak, batérie v smartfónoch alebo notebookoch majú taký mechanizmus, že sa vypnú ešte predtým, ako kapacita batérie klesne úplne na nulu, aby sa predišlo práve ich poškodeniu.
Batériám ale neškodí celonočné nabíjanie, pretože smartfóny obsahujú čipy, ktoré zistia, že batéria je už nabitá, a ďalej ju už nenabíjajú. Avšak, nabíjanie do 100 % taktiež nie je úplne dobré, keďže pracovné rozmedzie batérií je od 30 % do 90 %.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.