Ako môže Slovensko poraziť extrémne vysoké ceny potravín?

Ekonomika Ceny potravín sú stále vysoké.
Ceny potravín sú stále vysoké. Zdroj: shutterstock.com/Ventura/Halfpoint
Okazio PCKvakomat mobil

Extrémne vysoká inflácia je na Slovensku viditeľná predovšetkým v oblasti potravín. Rovnakému problému podľa denníka Pravda čelia aj okolité krajiny Európskej únie (EÚ). Jednotný recept na úspešný boj s vysokými cenami potravín neexistuje a každá krajina hľadá ten správny recept. Ako sa vysporiadajú s infláciou cien potravín iné ekonomiky EÚ?

Pokles inflácie na Slovensku brzdia ceny potravín

Inflácia na Slovensku dosahuje podľa údajov Tradingeconomics úroveň 11,9 %. Druhou najvýznamnejšou kategóriou v indexe spotrebiteľských cien po bývaní a službách (27 %) sú potraviny a nealkoholické nápoje (21 %). A práve tu narážame na kameň úrazu, pretože inflácia potravín dosahuje za mesiac máj hodnotu až 21,7 %.

Už skôr sme vás informovali, že nedávno sa rokovalo o možnostiach zníženia cien potravín na Slovensku. Súčasná vláda odborníkov vo svojom programovom vyhlásení uviedla, že jej krátkodobou prioritou je brzdenie potravinovej inflácie. Výsledkom rokovaní je, že ceny potravín zatiaľ zastropované nebudú.

Podľa nového ministra pôdohospodárstva, Jozefa Bíreša, má byť riešením cielená podpora sociálne slabých skupín obyvateľstva. Výsledky rokovaní sa predložia Národnej rade a následne vláda rozhodne o tom, akú formu nadobudne štátna pomoc na boj proti vysokým cenám potravín.

Inflácia potravín v Európe

Inflácia potravín v Európe. Zdroj: statista.com

Ako bojujú krajiny EÚ s vysokými cenami potravín?

  • Vo Francúzsku sa obyvatelia dočkali podpory protiinflačného košíka, no DPH na potraviny ostáva nezmenená.
  • Nemecko sa rozhodlo podporovať cielene nízkopríjmové skupiny, zatiaľ čo DPH rovnako ostáva nezmenená.
  • Maďarsko rozhodlo o zrušení brzdy na rast cien vybraných potravín, ktoré sa uplatňovali v posledných 16 mesiacoch s účinnosťou od 1. augusta. Dôvodom je údajne klesajúca inflácia.
  • Poľsko má do konca júna 2023 zavedenú nulovú DPH na potraviny.
  • V Rakúsku taktiež cielia na nízkopríjmové domácnosti a v hre je aj zníženie DPH.
  • Grécko zaviedlo reguláciu hrubej marže od júna 2022 a rovnako cieli podporu na domácnosti s nízkym príjmom.
  • Bulharsko už v roku 2022 zaviedlo nulovú DPH na múku a chlieb.
  • V Španielsku sa rozhodli zaviesť šeky na 200 eur pre nízkopríjmové rodiny. DPH znížili zo 4 na 0 % na potraviny ako ovocie, zeleninu, mlieko a chlieb a z 10 % na 5 % na oleje a cestoviny.
  • Rumunsko znížilo DPH a domácnosti s nízkym príjmom dostávajú každé dva mesiace poukaz na potraviny v hodnote 50 eur.
  • Česko zatiaľ nezaviedlo opatrenia na boj s infláciou potravín, no v hre je návrh zníženia DPH. Naopak, cenová regulácia v Česku pravdepodobne nenastane.

Ako môžeme vidieť, každá krajina sa stavia k otázke boja s vysokými cenami potravín po svojom. Väčšina ale cieli na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, čo naznačoval aj minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš.

Mohlo by ťa zaujímať: Ceny potravín v Európe dosahujú rekordné hodnoty. Čo je príčinou?

Wallstreetpepe PC banertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.