- Kríza so zastavením dodávok z ruského Lukoilu má svoje objasnenie.
- Kohútiky zrejme zastavila ruská strana.
- Reagovala tak na ukrajinské sankcie.
Fico hneď obviňoval Ukrajinu
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SSD) začal okamžite zo situácie obviňovať ukrajinskú stranu. Dokonca to zašlo až do takého bodu, kedy sa Ukrajine vyslovene vyhrážal zastavením nafty zo Slovnaftu aj zastavením predaja elektriny na ukrajinské územie.
To by však nebolo múdre rozhodnutie, keďže by tým Slovnaft stratil časť svojich príjmov z nafty a štát by stratil príjmy na daniach. Zrejme k ničomu takému reálne nedôjde.
Chybou Ukrajiny však bolo aj to, že na celú kauzu reagovala pomerne neskoro, teda až niekoľko dní po rokovaní premiérov oboch krajín. Stanovisko však jasne zaujal ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.
Ten kritizoval nielen ruskú stranu a energetickú bezpečnosť, ale nepriamo aj Slovensko za eskaláciu kauzy. Ukrajinské sankcie voči Lukoilu podľa neho neohrozujú energetickú bezpečnosť Slovenska a Európy.
Ruská invázia na Ukrajinu je prebiehajúci vojenský konflikt, ktorý začal 24. februára 2022 inváziou ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajinu. Ozbrojená kampaň je pokračovaním eskalácie napätia trvajúceho od začiatku roku 2022 a rozšírením konfliktu na východnej Ukrajine trvajúceho od roku 2014.
Invázia spôsobila desiatky tisíc obetí na oboch stranách a spustila jednu z najväčších utečeneckých kríz v Európe. Viac ako 8 miliónov Ukrajincov bolo nútených utiecť z krajiny a ďalších 5 miliónov bolo vysídlených vnútorne.
Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.