Ako je to v skutočnosti so zastavením ropy na Slovensko? Situácia má nečakaného vinníka

  • Kríza so zastavením dodávok z ruského Lukoilu má svoje objasnenie.
  • Kohútiky zrejme zastavila ruská strana.
  • Reagovala tak na ukrajinské sankcie.
Ekonomika Zrejme už poznáme vinníka
Zrejme už poznáme vinníka. Zdroj: shutterstock.com/Vladimir Tretyakov/Knight00730
BitmarketsBitmarkets

V posledných dňoch sa riešila kauza, kedy na Slovensko prestala tiecť ropa z ruskej spoločnosti Lukoil cez územie Ukrajiny. Zdá sa, že sme obviňovali zlú stranu. O téme informoval denník SME.

Pre ujasnenie, ropa, ktorá smeruje na Slovensko, nepatrí priamo Lukoilu, ale jeho dcérskej spoločnosti Litasco. Má sídlo vo Švajčiarsku, preto sa na ňu ruské sankcie nevzťahujú.

Európska komisia ale Slovensku a Maďarsku stále vyčíta, že sa nedokázala odstrihnúť od ruskej ropy. Ako riešenie ponúka zásobovanie ropovodom Adria z Chorvátska, kde sú ešte voľné kapacity.

Kríza zrejme vzišla z ruskej strany

Kríza zrejme vzišla z ruskej strany. Zdroj: shutterstock.com/noomcpk

Tu však namieta minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SSD), ktorý tvrdí, že zatiaľ nepozná cenu, za ktorú by k nám ropa z Chorvátska prúdila, a ani objem tejto významnej komodity.

Ropovod Adria by síce postačoval na dodávky na Slovensko a do Maďarska, ale narazil by zrejme na svoje technické limity, čím by sa do ropy museli pridávať špeciálne aditíva, ktoré by urýchlili jej tok, čo v konečnom dôsledku znamená vyššie náklady.

Pôvodne sa totiž predpokladalo, že ropu smerujúcu na Slovensko stopla ukrajinská strana, pretože na Lukoil uvalila sankcie. Avšak najnovšie dôkazy ukazujú, že stopka prišla z ruskej strany. K tomu sa vyjadril aj veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Myroslav Kastran.

Bola to ruská strana, ktorá sa rozhodla, že odmietne predať ropu spoločnostiam, ktoré nie sú na našom sankčnom zozname a ktoré dodávajú ropu na Slovensko.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Freedum fighters PCPepe Unchained mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.