Ako funguje špehovací nástroj Pegasus, ktorým údajne disponuje aj naša tajná služba?

  • Slovenská informačná služba (SIS) má disponovať špionážnym softvérom Pegasus.
  • Ten dokáže špehovať mobilné zariadenia.
  • Ako sa proti nemu chrániť?
Technológie Naozaj má vláda takýto softvér?
Naozaj má vláda takýto softvér? Zdroj: shutterstock.com/Max Acronym/PeopleImages.com - Yuri A
BitmarketsKvakomat mobil

Ako sa proti takémuto napadnutiu brániť?

Problémom však je, že sa nemusí objaviť žiaden viditeľný znak, že zariadenie je infikované. Najjednoduchším spôsobom, ako sa brániť napadnutiu, je udržiavať operačný systém a aplikácie stále aktuálne v ich najnovších verziách.

Je to tým, že vývojári každou aktualizáciou pridávajú nielen nové funkcie, ale zároveň aj posilňujú odolnosť zariadenia voči nejakým kybernetickým a iným útokom.

Avšak, dokáže pomôcť aj taká jednoduchá vec, akou je pravidelný reštart zariadenia. Je to z toho dôvodu, že škodlivý softvér je spustený v pamäti zariadenia a po každom reštarte sa vymažú dočasné dáta. Softvér by sa tým mal odstrániť. Nie je to 100-percentná ochrana, ale môže pomôcť. Ďalšie tipy má opäť spoločnosť ESET.

Na zariadeniach s operačným systémom iOS aktivujte špeciálny bezpečnostný režim Lockdown mode. Blokuje potenciálne zraniteľné funkcie, ako sú prichádzajúce správy s prílohami, FaceTime hovory od neznámych osôb, a obmedzuje zložité webové technológie, ktoré by mohli byť zneužité na spustenie škodlivého kódu bez interakcie používateľa. Tým minimalizuje možnosti, cez ktoré by Pegasus mohol preniknúť do zariadenia.

Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Okazio PCFreedum fighter mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.